Menü

Cüneyt Arkın’ın Bekar Evi

Eşi Betül Işıl’dan ayrılıp üçüncü bekârlığını yaşayan Cüneyt Arkın’a “Bekârlık sultanlık mıymış?” diye sorduğumuz zaman, ünlü yıldızdan şu cevabı aldık: “Halime bakın, kararı siz verin…”

Ne güzel şeydir şüpheci olmak. Öyle her şeye hemencecik inanıvermemek, kanmamak, aldanmamak. Atasözleri için bile geçerlidir bu. İnsan «atasözüdür» diye her duyduğunu gerçek ve doğru bellememeli! «Tevekkülün gemisi batmaz,» lâfına inandınız mı, hayatınız akılcılıktan, çalışkanlıktan uzak geçer. «Kişi kendini bilmek irfandır» şüphesiz, ama işi burada keserse, kendini tanımanın dışında bir şeycikler bilmezse, ne yaparsınız öyle irfanı? «Bekârlık» konusunda da bu böyle. Kimi vardır «Bekârlık sultanlıktır!» der; kimi vardır «Bekâr vezir yaşar, rezil gibi ölür!» fikrindedir. İşin aslına bakarsanız bu sözlerin hangisinin geçerli olduğu da insanına göre değişir. 3.Levent’teki evinde Cüneyt Arkın’la konuşurken aklımıza geldi bütün bunlar. «Malkoçoğlu» filimlerinde kılıç tutan, salon filmlerinde genç kadınlara çiçek veren ellerinde, bu defa neler yoktu ki? Elleri tabak kuruluyor, elleri süpürgeyi halıya bastırıyor, elleri ütü yapıyor, elleri yemek, kahve pişiriyor. Ve sonunda içki kadehini almış, evinin işlerini bitirmiş olarak karşımıza geliyor Cüneyt Arkın. Önce işi müsbet tarafından alıp;– «Güzel şey evlilik» diyor. «İnsanın bir kadınla bir evin içinde olması, dertlerini, sevinçlerini, ekmeğini, tuzunu, hayatını paylaşması güzel şey… Yemek pişirmek ütü yapmak, ortalığa çeki düzen vermek gibi problemleri de yok üstelik evli erkeğin»

Bir an duruyor, alnı düşüncelerle karışıyor. Bu defa madalyona ters tarafından bakıyor anlaşılan. Geçirdiği tecrübeler, anılar aklına geliyor bir bir. Yine konuşmaya başlıyor;

– «Ama evlilik dikensiz gül bahçesi değildir elbette. Evli olan insanların kişilikleri, bu kişiliklerin diğer eşle bağdaşıp bağdaşmaması, bazı konularda hayatları ortak insanların farklı düşüncede olmaları birer dikendir. Bütün bunlar bazen birer heykel gibi dikiliverir insanın karşısına.»Biz şunu anlıyamadık: Cüneyt Arkın’a göre bekârlık sultanlık mıdır, değil midir? Hoş, bu meseleyi evliler takımında da, bekârlar takımında da tam olarak çözümleyebilmiş kimse var mıdır dersiniz? Cevabınız «evet» ise siz mutlu bir kişisiniz. O zaman kendi deneylerinizin ışığında bu sorunun cevabını da verebilirsiniz demektir; Cüneyt Arkın için bekârlık sultanlık mıdır, değil midir?

İKİ SAAT HARİÇ, BEKARLIK SULTANLIKTIR — «Eşimden ayrılınca kendi kendime bir süre eve kimse almıyayım, bütün işlerimi kendim göreyim dedim. Şimdi öyle yapıyorum… Eğer ev işleri hallettiğiniz iki saati saymazsanız bekârlık güzel şeydir. Yorgunken içilen bir duble içkinin bile tadı başka oluyor bekarken. İç dünyamız boşmuş. Olsun… Karışık, huzursuz olmaktansa boş olması daha iyi değil midir?»ORTALIK TEMİZLİĞİ — Cüneyt Arkın elektrikli süpürgeyi alıp sabah temizliğine halılardan başlıyor. Sonra oturup belirli bir süre hayranlarından gelen mektupların bir kısmını okuyor. Şimdilik halinden çok memnun olduğu söylenemezse, pek şikayet ettiği de iddia edilemez.

«Ev işinden bıkarsam bir yardımcı tutarım. Şimdilik bu işler bana iyi bir vakit geçirme aracı görevi yapıyorlar» diyor.

«BEN, BÖYLE DİNLENİYORUM» — «Çok insan başka bir iş yaparak dinlenir. Benimki de o hesap işte… Evimle ilgilenirken, evimin işlerini yaparken setlerdeki yorgunluğu atıyorum üstümden.

Son zamanlarda edindiğim fotoğraf merakı beni dış dünyadan çekip koparıyor. Kendi resimlerimi kendim basıyorum artık. Eh, bugünlük bu kadar hamaratlık yeter! Şimdi oturup klasik müzik dinlemek ve elde içki, düşünmek zamanıdır.»MUTFAKTA VE GARDIROP ÖNÜNDE — Bekar adamın ne bulaşığı olur? Cüneyt tabakları kurularken «O tatlı öğrencilik günlerimi, ilk eşimden. Çocuğumun annesinden ayrıldığım günleri tekrarnyaşar gibinoluyorum» diyor. Bir sinema artistinin gardırobu elbette çok önemlidir. Erkekler kadınlar, kadınlar erkekler için giyinirler; oyss sinema yıldızları seyirciler için giyinmek zorundadırlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-13-sayisi)

25.09.2020 11:34

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar