Menü

Cüneyt Arkın’ın Yeni Rol Arkadaşları

ARKIN Ailesi «Vatandaş Rıza» adlı filmden sonra ikinci kez ve daha kalabalık bir şekilde yeniden kamera karşısına geçtiler. «Önce Hayaller Ölür» adlı filmde Cüneyt Arkın’dan başka eşi Betül Arkın, çocukları Murat Arkın, Cüneyt Arkın’ın babası Hacı Yakup Arkın, yeğeni Nurettin İrisen ile Arkınlar’ın şoförü, aşçısı ve hizmetçileri de rol alıyorlar.Bir trafik kazasına kurban giden bir genç ile olayı yakından gören ve çocuğun ölümüne sebeb olan ademin peşine düşen bir sade vatandaşın dramatik öyküsünün anlatıldığı «Önce Hayaller Ölür» günlük bir gazetede çıkan bir küçük haberden senaryo haline getirilmiş. Cüneyt Arkın’ın yönetip başrolünü oynadığı ve Arkın Ailesi’nin de rol aldığı filmde diğer rolleri Eşref Kolçak, Tuğrul Meteer, Yüksel Gözen, Ata Saka, Deniz Dümer, Zeki Sezer ve Saykal Kent paylaşıyorlar.

Seti İzlemeye ve resimlemeye gittiğimizde ekip faal bir şekilde çaIışmasını sürdürüyordu.

Akşama doğru rejisör Cüneyt Arkın, film çalışmasını tatil etti. Sabahtan beri durmadan çalışmışlar, bir hayli de yorulmuşlardı. Üstelik çalışmalar da umduğundan daha hızlı ilerliyordu. Cüneyt Arkın mutlu görünüyordu. Arkın, set işçilerine ve oyunculara şöyle sesleniyordu: «Arkadaşlar bu çalışma temposu ile kısa sürede bu filmi bitireceğimizi sanıyorum. Hepinize çok teşekkürler.»Figüranlar, birbirleriyle konuşa konuşa soyunma odalarına giderlerken, teknik elemanların bir kısmı setin bir köşesine toplanmış aralarında konuşup gülüşüyorlardı.

Tam bu sırada filmin kadın oyuncusu ve ev sahibesi Betül Arkın, film ekibine çay ve kendi eliyle yaptığı keklerden ikram etmeye başladı. Cüneyt Arkın karısının ikram ettiği çayı yudumlarken bir yandan da senaryoya yeniden bir göz gezdiriyordu. «Sinemada 20 yıl önceki Cüneyt Arkın değilim artık» diyen ünlü aktör sözlerini şöyle sürdürdü:«Her geçen yıl yeni bir Cüneyt Arkın’ın doğuşunu müjdelemek için çalışıyorum. Devamlı yenilikler peşindeyim. «VATANDAŞ RIZA» adlı filmimde ilk kez böyle bir yeniliği denediğim zaman birçok kişi ve özellikle Yeşilçam çevreleri bunu yadırgamışlardı. Sonra ortaya çıkan başarılı yapımı gördükten sonra bana hak verdiler. Ben 20 yıl önceki Cüneyt Arkın olsaydım böyle bir yeniliği yapacak cesareti kendimde bulamazdım sanıyorum… Bu filmimi hem kendim yönetiyorum, nem de eşim ve çocuğumla oynuyorum. Bundan daha güzel ne olabilir? Bir aile reisi olarak onları yakından cok iyi tanıdığım için yönetmen olarak da çok başarılı, oyuncu olarak da daha rahat oluyorum. Böyle olunca da çok iyi sonuçlar alabiliyoruz. Sanıyorum ‘Önce Hayaller Ölür’ adlı bu filme gidecek olan sinemaseverler sinemalardan memnun ayrılacaklardır.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-19-sayisi)

06.10.2020 22:02

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar