Menü

Curd Jurgens Türkiye’ye Hayran Kaldı

«Türkiye, Türkler» derken masmavi gözlerinin içi gülüyor, sesinde derin bir sevgi ifadesi seziliyordu. Bu, onun ülkemize ikinci gelişiydi, ama nedense Türkiye ve Türkler onu bu defa bir başka türlü etkilemiş, ülkemize ve insanlarımıza daha fazla ısınmıştı. Adeta ayrılık gününün gelip çatmasından korkuyordu.

Curd Jurgens Türkiye'ye Hayran KaldıBir süre önce eşi Simone Bicheron ile beraber memleketimizi ziyaret eden Alman asıllı aktör Curd Jürgens bizimle konuşurken gezip gördüğü yerleri nasıl methedeceğini bilemedi. Türkiye’ye ilk gelişinde aktörün sekreterliğini yapan şimdiki eşi Simone Bicheron da aynen kocası gibi düşünüyordu.

Curd Jürgens en fazla Bergama’yı beğenmiş. «Eski devirlerden kalma tarihi eserlerin değeri bir yana tabiat güzelliğine de hayran oldum,» diyor. Ülkemizi ziyaret eden Hıristiyan yabancıların çoğu gibi Curd Jürgens ve eşi de Meryem Ana evini ziyaret edip kutsal sudan içmişler. Simone Bicheron, «Ege kıyılarında geçirdiğim günler benim için on balayı gezisine bedel oldu,» diyordu.

Elli iki yaşında olmasına rağmen yirmi yaşındaki delikanlılar gibi sabahlara kadar gece kulüplerinde eğlenmekten geri kalmayan Curd Jürgens’in ilk bakışta göze çarpan en önemli özelliği sarı saçları, gök mavisi gözleriyle Atatürk’e benzemesi. Yıllarca önce Atatürk’ün hayat hikayesinin filme alınması kararlaştırıldığı zaman da Atatürk rolünün en kuvvetli adaylarından biri Curd Jürgens’di. Bunu kendisine hatırlattığımız zaman, «Atatürk’ü beyazperdede canlandırmak benim için büyük bir şeref olur. Fakat Atatürk filmini çevirmek çok zor bir iştir. Bu büyük insanın şahsiyetine layık bir eser yaratabilmek için, çok büyük gayret sarf etmek gerekir,« dedi.

Bugüne kadar yüzelli filim çevirmiş olan Curd Jürgens, Avrupa sinemasını Amerikan sinemasına tercih ediyor ve Amerikalılar’ı işin sadece ticari tarafım düşünmekle suçluyor.

Curd Jürgens ve eşi Türkiye’den sonra Tahran’a gideceklerini açıkladılar. Ünlü aktör İran başkentinde Elke Sommer ile «Kahramanlar» isimli bir filim çevirecek. Bu filim tamamlandıktan sonra tekrar Türkiye’ye uğrayacaklarmış.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-42-sayisi)

10.08.2019 22:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:36

    Şennur Özbek

    Benim güzel ülkeme hayran kalmıcak insan var mıdır ki?