Menü

Danıştay Kararı Kafaları Karıştırdı

FUTBOL Federasyonu doluya koyarak aldıramayıp, boşa koyarak dolduramayınca…

«Günah benden gitsin!» deyip de Şekerspor – Zonguldakspor maçının tekrar oynanmasını kararlaştırırsa…

… Veee, Şekerspor maçı 3-0 kazanıverirse…

Pirincin taşını, acaba kim ayıklayabilecek?İlgililer, bunu kara kara düşünedursunlar, biz, konuyu baştan alalım. Hatırlanacağı gibi, Danıştay 12’nci Dairesi, geçen hafta içinde Şekerspor’un iddiasını haklı bularak, ortaya Futbol Federasyonunun çözümlemesi gereken kocaman bir sorun çıkardı.

Şekersporlular, 25 kasım 1973 tarihinde Ankara’da oynanan ve 1 – 1 biten karşılaşmayı, hakem Zeki Gürkan’ın eksik oynattığını ileri sürerek Danıştay’a başvurup karşılaşmanın tekrar oynanması gerektiğini bildirmişlerdi.

İlk yarısını Şekerspor’un 1 -0 önde bitirdiği o karşılaşmanın 80’inci dakikasında Ankara takımı bir penaltı kaçırmıştı. İncelenen belge ve raporlar gerçekten ilginçti. Orta hakem Zeki Gürkan, maçın bitmesine 7 dakika kala kronometresinin bozulmuş olabileceğini söylemişti. Yan hakemler ise kendi kronometrelerine göre, maçın 4 dakika eksik oynandığını bildirmişlerdi. işte, Danıştay bunlara dayanarak maçın tekrar oynanmasını kararlaştırdı.BİR KÖRDÜĞÜM Kİ…

Ne var ki, maçı tekrar oynatmak ya da oynatmamak hiç de kolay değildi. İlkten, bu karşılaşmayı Futbol Karşılaşma Yönetmeliğinin 32’nci maddesine uygun oynatabilmek olanağı yoktu. Bu madde, «Hangi nedenle olursa olsun, geri bırakılan karşılaşmalar, birinci devrede ise o devrenin, ikinci devrede ise ikinci devrenin sonunda oynanır. Bu karşılaşmalara ancak geri bırakılma tarihinde oynamak hakkı olan futbolcular girebilirler» diyordu. O halde şimdi Şekerspor – Zonguldakspor maçı tekrar oynanırsa, takımlar sahaya hangi onbirle çıkacaklardı? Başka kulüplere giden eski oyuncuları ya da kulübe yeni gelenler oynayabilecekler miydi?Bu düğüm, «Efendim bu maç geri bırakılmamıştır, oynanmış bitmiş, ama bilinen nedenle tekrarı kararlaştırılmıştır. Yani ayrıcalığı vardır. O halde 32’nci madde buna uygulanamaz» gerekçesiyle çözülebilirdi. Zaten aynı yönetmeliğin 35’inci maddesinde de «Elinde sicil ve lisans yönetmeliği gereğince usulüne göre verilmiş lisansı bulunan futbolcuların maçı oynama yetkilerine karşı çıkılamaz» deniliyordu.

BU ÜÇÜNCÜSÜ…

Bu maddelerin ışığında, eğer tekrarlanmasına karar verilirse, takımlar lisansı bulunan futbolcularından istediklerini oynatabileceklerdi ama başta belirttiğimiz gibi maçı Şekerspor’un 3-0 kazanıvermesi büyük sorunlar doğuracaktı. Çünkü o zaman Şekerspor, Zonguldakspor’la aynı puanda ve fakat averajı daha iyi olduğu için beyaz grup birincisi olarak Türkiye Ligine yükselecekti. Zonguldakspor’un da bu durumda ikinci Lig’de kalması gerekiyordu. Ancak, Zonguldaksporlular’ın bu durumu kuzu kuzu kabul etmeleri beklenemezdi.O halde, Türkiye Ligi 17 takımlı mı olacaktı? Öyle bile olsa Zonguldakspor’un, Trabzonspor’u ve sonra da Erdemirspor’u yenerek aldığı Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası’na yeni bir sahip bulmak gerekmeyecek miydi?

İşte tüm bu sorular, Futbol Federasyonunu «iki cami arasında» kalmışların durumuna düşürüyordu. Şekerspor’un daha önce iki kez Danıştay’a başvurduğunu, birinde Türkiye Ligine yükseldiğini bilenler, «Başkent takımının bu kez de işi kotaracağı» görüşünü ileri sürerlerken, Federasyon ilgilileri bu konuda hukuk kurulunun büyük çapta «uyuduğu» nu belirtiyorlar, «suya sabuna dokunmadan» bir çözüm bulabilmek için FİFA’nın eski başkanı Sir Stanley Rous’un sözlerinden bile yararlanmayı tasarlıyorlardı.Rous, buna benzer bir-iki itiraz kendisine ulaştırıldığında, «Ben anlamam, noksan bile oynanmış olsa, maçı tescil eder, sonra da hakeme yeni bir kronometre veririm» demişti. Acaba Futbol Federasyonu da böyle mi yapacaktı, yoksa maçın oynanmasını mı kararlaştıracaktı? Karar HAYATSPOR’un satışa çıktığı 30 temmuz 1974 salı günü verileceğine göre, oturduğumuz yerden çeşitli varsayımlar üzerinde durmak hem yanlış hem de ileride doğabilecek sorumluluklarımız bakımından sakıncalı olur kanısındayız.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-22-sayisi)

02.03.2021 01:56

Kategoriler:   Spor

Yorumlar