Menü

Deniz Subayı Hulusi Kentmen, Denizaltısını Özlemiş

Deniz Subayı Hulusi Kentmen, Denizaltısını ÖzlemişSon yıllarda tiyatroyu sinemaya tercin eden Hulusi Kentmen’in sinema çevrelerindeki lakabı «amiralidir» dir. cüsseli, beyaz burma bıyıklı, babacan Kentmen’in «amiral» liği onun eski bir deniz subayı olmasından ileri gelir. Yakın arkadaşları ve filimciler ona «Amiral» diye hitap ettikçe bayağı keyiflenir…

Geçenlerde Gölcük’teki denizaltı üssünde «82. Denizaltıcılık Günü» kutlandı. Davetliler arasında, Türk sinemasının «amirali» de vardı. Hulusi Kentmen’in Gölcük’e gelişiyle bütün ilgileri üzerine toplaması bir oldu. Diğer davetliler, subaylar ve erler hemen etrafını çevirdiler. İçlerinde çok eskiden onun emrinde çalışmış olanlar, ona emir verenler de vardı. Önce müşterek hatıralar tazelendi, sonra karşılıklı sorular soruldu. Bir ara davetlilerden biri, «Hulusi Bey, sizi filimlerde artık eskisi kadar sık göremiyoruz, neden fazla filim çevirmiyorsunuz?» diye sordu. Böylece konu filimciliğe intikal etti. Hulusi Kentmen fazla filim çevimeyişinin sebebini anlattı, tabii bu arada Hüseyin Baradan’la kurdukları tiyatrodan da bahsetti. Daha sonra, etrafdakilerin birlikte resim çektirme dileklerini yerine getirdi ve dakikalarca bıkmadan, poz verdi.

Deniz Subayı Hulusi Kentmen, Denizaltısını ÖzlemişBir ara davetliler Hızır Reis denizaltısına bindiler ve deniz üstünde kısa bir gezinti yaptılar. Herkes püfür püfür esen rüzgarın tesiriyle gözleri kısık, boyunları omuzları arasına gömülmüş denize bakarken, Hulusi Kentmen, göğsünü sert rüzgara vermiş, etrafı seyrediyordu. Ne de olsa eski bir deniz kurduydu. Bir ara denizaltıyı dolaştı, davetlilerin sorularını cevaplandırdı. Sonunda kumanda kulesine çıktı ve sekstant cihazı ile rota tayini yaptı. Rota tayininde hata yapmadığına söyleyen bir denizciye, «Tabii kardeşim, bu denizaltı rotası, yerli filimcilik rotası değil ki şaşsın,» dedi.

Nihayet kutlama töreni bitmiş, davetliler dönüş hazırlığına başlamışlardı. Hulusi Kentmen, Gölcük’ten ayrılırken, «Ben, hayatım boyunca denizaltıcı olmak istemiştim. Dıştan bu kadar güzel olan deniz kimbilir içinden ne kadar güzeldir,» dedikten sonra, birlikte geldiği eşiyle beraber arabasına bindi. İstanbul’a doğru yola çıktı.

Gölcük’ten ayrılırken Hulusi Kentmen muhabirimize şöyle diyordu: «Denizciler arasında bir gün geçirmenin ne demek olduğunu siz eski denizcilere sorun.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-34-sayisi)

01.09.2015 11:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 21 Ağustos 2015 14:05

    Ahmet Güçlüce

    hey gidi hulusi kentmen heyy
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:02

    Melis Çiftçi

    cocukken cok korkuyoduum hulusi abidennn