Menü

Denizlispor’u Sıcaklar Değil Borçlar Bunalttı

BİR yandan sıcaklar, bir yandan da çözümlenmesi alabildiğine güç sorunlar, Denizlisporluları «dünyalar kadar» bunaltmıştı. Sorunların birini çözdüklerine gönüllerince sevinemiyorlardı. Çünkü onlar bu işle uğraşırken birkaç yeni sorun daha karşılarına çıkıyordu. Para sıkıntısı bu sorunların başında geliyordu. «Keşke bu işe girmez olaydık» diye yakınıyorlar, genel anlamda gün geçtikçe çıkmaza gömülen Anadolu Futbolu’nun görevlileri olarak kara kara düşünüyorlardı.«Kervanı yürütebilmek için, kaleyi fındık kabuğuna sığdırmaya çalışıyoruz.» diyen Denizlispor Başkanı Necati Dalaman, girişimlerinden birini şöyle açıklıyordu: «Sırtlarında Pamukkale’nin bulunduğu Çokelez dağına kendi olanaklarımızla bir televizyon yansıtıcısı kurduk. Televizyonu olanlardan 250’şer lira topladık. Gelgeldim kulübün borcu öylesine büyük ki, topladığımız para, büyük delikte ancak küçük bir yama oldu.»

Spor, futbol, kulüp, televizyon… Dalaman’ın sözlerinden sonra, bir kez daha kara kara düşünmemek, «Anadolu Futbolu bu koşullarla mı kalkınacak?» dememek elde değildi.CAN ÇEKİŞMİŞTİ…

Çoğu kulüpler gibi, Denizlispor kulübü de kapanma tehlikesiyle yüz yüze gelmişti. Borcun büyüklüğü nedeniyle kimse görev almak istemeyince, dahası kongreye bile gelen çıkmayınca, hükümet komiseri «O halde kulübü kapatıyorum» demişti. Bunun üzerine şimdiki Başkan Necati Dalaman, «Anlaşıldı, bir kurban gerekli» diyerek görev almıştı. Göreve başladığı gün, Denizlispor’un borcu 2 milyon liraydı. Sonra transfer gelmiş, yeni borçlara girilmişti.

Ayrıca kulübün 1 milyon lira vergi cezası borcu, 190 bin lira da bankalara faiz borcu vardı. Mesleği tüccarlık olan Başkan Necati Dalaman, «insan milyoner olsa, bu durumda üç gün içinde iflas eder» diyordu. Diyordu ama, olanakları bu denli olumsuz bir kulüpte niçin görev aldığını da, tutarlı biçimde anlatamıyordu. Aynı konuda, «Sokaktaki adam» ise, «Vardır canım bir çıkarı. Yoksa kör parmağım gözüme, dercesine görev alır mıydı?» diye fısıldıyordu.

Durum gerçekten ilginçti… Bir yanda 3 milyon lira borçlu ve de gelir kaynağı kurudu, kuruyacak bir spor kulübü… Ote yanda görev alanlar…BAL TUTAN

Denizli’de, «Sokaktaki adamsa göre, kulüp yöneticiliği, «Bal tutan parmağını yalar» ilkesinin yürürlükte olmasından başka şey değildi. Bol öfke, bol fiyaka, bol tanınmışlık… İşte kulüp yöneticiliği tüm bunları az – çok sağlıyordu. O kadar ki bazı futbolseverler, «Sen ne diyorsun bey!.. Hadi bizimkiler neyse ama Anadolu’da öyle kulüpler var ki daha önce topu görünce bomba sanıp karakola götürmeye kalkışanlar yönetici ve başkan oluyorlar» diyorlardı. Kuşkusuz bu sözlerde gerçek payı vardı. Arada bir, sporu gerçekten bilenler, Türk Futbolu’nun kalkınmasına katkılı olacak güçte bulunanlar görev almaya niyetleniyorlar.Dahası da alıyorlardı ama, sonunda «Eyyamcı kalabalığı» arasında bin pişmanlıkla yine köşelerine çekiliyorlardı. Böylece de meydan «Desteksiz atanlara» kalıyor, bilinçsiz yönetim, yüzünden kulüpler çıkmaza giriyorlardı. Bu konuda bir grup Denizlispor taraftarı şöyle diyordu: «Bizim burada, eskilerde göreve gelen yöneticilerin çoğu, hemen de şampiyonluk plağını çalmaya başlardı. Biz de inanırdık. Bir heves, bir heyecan başlardı ki imrenilirdi. Giderek uyandık. İyi ama şampiyon olunca ne yapacaktık? Bunun cevabını şimdiye dek, hiç bir yönetici tutarlı biçimde veremedi. Anlayacağınız, taraftar artık bilinçlendi. Uyutulmaya gelmiyor. Ne var ki, çoğu yöneticiler hala bu gerçeği anlayamadılar. Anlayamadıkları için de, kulüpler çırpınıp duruyor.»Anadolu’daki çoğu kulüplerde olduğu gibi, Denizlispor’da da, yönetmeliklerin içerdiği çalışmalar yapılmıyordu. Kimse çıkıp da, «Bizim futboldan başka şu 5 amatör dalda da çalışmalarımız var» diyemezdi. Ne var ki, «Sağır sultanların» bile duyduğu bu gerçeği, Federasyon, daha da genel deyimi ile spor örgütü ilgilileri duymamazlıktan geliyorlar: «Beyler! Hesap verin bakalım» diye denetime girişmiyorlardı. Bu yüzden de, Türk Sporu içinde bulunduğu «Dön-gel» den kurtulamıyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-24-sayisi)

20.01.2021 00:12

Kategoriler:   Spor

Yorumlar