Menü

Devlet Devrim Artık Tek Başına

Devlet Devrim: “Bundan sonra ben de fiyatımı artıracağım” diyor.

Koyu, kopkoyu bir parfümü var, Devlet Devrim’in. Ondan önce, kokusu gelip çarpıveriyor insanın burnuna. Sonra simsiyah saçları ile çıkıveriyor ortalıklara. Bir gülüyor ki sormayın gitsin. Son günlerde neşesi pek yerindeymiş, genç kadının. Boyuna film çevirip, cici cici şeyler alıyormuş kendisine. O cicilerin neler olduğunu sorduğumuz zaman:– Elbiseler, eşyalar filan, dedi. Yeni bir eve taşmıyorum da. Nihayet kararını vermiş, Devlet. Artık yalnız başına oturacakmış. Annesiyle münakaşa ettikleri günden sonra, bir arkadaşı ile beraber kalmayı denemiş, fakat hiç faydası olmamış bunun. Zira kadınların çoğu geçimsiz oluyormuş… Bir süre sonra, Devlet’in arkadaşı da kendince havalar yapmaya başlamış. Önceleri dayanmaya çalışmış ama, bakmış ki olacak gibi değil, ayrılıvermiş bu manken arkadaşından. Şimdi de on yıldan beri arkadaşlık ettiği bir genç kız, Devrim’e, oturdukları sokakta güzel bir ev bulmuş. İşte cicilerini orası için alıyormuş– Bir kaç gündür, çalışmıyordum, diyor. Berberden vakit buldukça, mobilya mağazalarını gezdim. Neler var neler. Bu sene hemen hemen hiç boş vakti yokmuş Devlet’in. Koskoca 1967yılında sadece 18 gün dinlenebilecekmiş. Onun dışında kalan günlerde nefes bile almasına izin vermiyorlarmış. Bir eliyle oturduğu koltuğun kenarına vurarak:

– Çok şükür Allaha, diyor. Nihayet istediklerime kavuştum. Bugüne kadar, hiç bir role itirazım olmadı. Söylenilen her şeyi yerine getirdim. Fakat bundan sonra, rollerimi kendim seçeceğim… Sadece bu yıl on beş film çevirdim. Önümüzdeki avlar içinde 14 filmlik mukavelem var. Kısaca bu defa iddialıyım. Hemen bunu laf olsun diye söylemiyorum…– Katı annene mi verdin?

Başını sallıyor evet dercesine… Sonra:

– Ender görüşüyoruz ama, diyor. Maddi bakımdan sıkıntı çekmemesine çalışıyorum.

1963 yılında sinemaya gelen Devrim, o günden bu yana 60-70 film çevirmiş. Ve ancak, dört yıl sonra istediği rakama ulaşmış…

– Bundan böyle bende fiatımı arttıracağım, diyor. Zaten bunu çoktan hak etmiştim.Aşklarına gelince. Kalpten yana, son günlerde pek bir sıkıntısı yokmuş genç kadının. Yuvarlanıp gidiyormuş.

– Selçuk Ural.

Sözümüzü yarıda kesiyor.

– O Çoktan sona erdi.

Anlaşılan, aktüalite arkasından geliyor Devlet Devrim’in. Şimdi ufak tefek flörtler oluyormuş ama, hiç biri önemli değilmiş. Zaten iki aşk geçirdikten sonra, bir üçüncü aşktan kaçmak istermiş insan. Fakat herşeye rağmen:– Belki bir kere daha aşık olabilirin, diyor. Yalnız dilediğim gibi birisi olması lazım.

– Nasıl birisi yani?

– Esmer, uzun boylu,siyah gözlü, son derece nazik ve iyi kalpli bir erkek.

Saymayı bitirdikten sonra, bize dönerek soruyor:

– Ne dersiniz, bulabilirmiyim böyle birisini?

Bizde düşünüp düşünüp, Adamo’nun en yeni şarkısını mırıldanıyoruz “İnşallah”…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1967-tarihli-550-sayisi/)

03.01.2021 16:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:39

    Yusuf Kadri

    Devlet gibi kadın ya