Menü

Devlet Devrim’in Serveti

Üsküdar’dan Kısıklı’ya giderken, Altunizade durağına 300 metre kala sol tarafta filimcilerin «Kedili Köşk» diye isim verdikleri iki katlı, ahşap bir ev vardır. Hemen hemen bütün filimciler burayı filimlerinin dahili sahneleri için kullanırlar.

Devlet Devrim'in ServetiKöşkün sahibi emekli bir öğretmendir. 100’e yakın kedi beslediği için filimciler buraya «Kedili Köşk» demişlerdir, içeri adımınızı attığınız anda burnunuza bir kedi kokusu dolar. Ve hemen arkasından irili, ufaklı, renk renk, cins cins kediler ayaklarınızın altında miyavlayarak dolaşmaya başlar.

Geçtiğimiz hafta içinde İstanbul’un öldürücü ağustos günlerinden birinde bu «Kedili Köşk» e gittik. İçerde filimcilerin çalıştıkları ta 100 metre öteden belli oluyordu. Kalın, siyah elektrik kabloları, kocaman kocaman spotlar ve evin etrafında toplanmış olan çoluk çocuk, kadın erkek. Hani simitçi, turşucu, lahmacuncu falan da olsa, insan burada panayır var zannedecek.

Devlet Devrim, bahçede bir armut ağacının altına oturmuş, filimdeki rol arkadaşı müzisyen Özcan Bilge ile «Esmerim» şarkısını geçiyor. Zaten röportajımızın konusu da Devlet Devrim… Cağaloğlu’ndan Kısıklı’ya bu yüzden geldik.

«Bu güzel gençliğim heder olmasın

Buseler ver bana ruhum solmasın

Şen olsun gönüller keder olmasın

Esmerim esmerim çapkın esmerim»

Devlet Devrim, «Tuhaf değil mi, tam benim şarkım,» diye kahkahalar atarak konuştu. «Metin Ersoy da bana, ‘Çapkın esmerim,’ diye hitabeder. Çok sevdim bu şarkıyı. Melodisi de güzel.» Metin Ersoy deyince aklımıza, «Evlilik» geldi ve hemen sorduk: «Metin Ersoy ile ne zaman evleniyorsunuz?»

Devlet Devrim her halde böyle bir soru beklemiyor olmalıydı ki, gözlerini iri iri açtı, güldü, «Evlenmeyi herkes ister ama henüz ikimiz de böyle bir şey düşünmedik,» diye cevap verdi. «Sonra evlenip de no’lacak? Biz ikimiz birbirimizi seviyoruz, bu yetmiyor mu? Aşkımız nikah defterine atacağımız bir imza ile daha mı kuvvetlenecek sanki. Cihangir’de bir ev tuttuk, mutlu bir hayat yaşıyoruz. Beraberlikler nikah defterine aktarılınca uzun ömürlü olmuyor nedense, buna ikimiz de inanıyoruz. Evlenince saadetimizin yıkılacağından korkuyoruz.»

– «Metin Ersoy’un en çok hangi yönünü seviyorsunuz?»

Devlet Devrim'in Serveti– «Her şeyini. Bir kere bana karşı çok iyi. Fikirlerimiz uyuşuyor. Bütün bunlar onu çok sevmem için yetmez mi? Doğrusunu söyleyeyim, Metin ile ilk tanıştığımda beraberliğimizin bu kadar uzun süreceğini ben dahil kimse tahmin etmiyordu. Ama Metin herkesten o kadar farklı ki.»

O gün saatlerce Metin Ersoy’dan bahsettik. Metin Ersoy’un ismi geçince Devlet Devrim’in yüzü gülüyor, gözleri ışıl ışıl yanıyordu. Sonra söz döndü dolaştı bu defa da Devlet Devrim’in Mısır’daki milyonluk mirasına geldi. Filimlerde üç, dört bin liraya oynayan, şarkıcılıktan gecede 400 lira kazanan Devlet Devrim, artık milyoner oluyordu. Hem de on, on beş milyonun sahibi. Bu miktar kırk, elli milyona da çıkabilirdi.

– «Ne söylesem yalan olacak. Mirasın miktarı belli değil. Yalnız annem geçenlerde Kahire’den gelen avukata bildiği malların ismini ve yerini yazdırıyordu. İki daktilo sayfası tuttu bunlar. Nil kenarında sekiz katlı bir otel ile, gene Nil kenarında uçsuz bucaksız bir çiftlik var. Sadece bu iki emlakin değerinin bizim paramızla on milyon lira civarında olduğunu söylüyorlar. Malum ya, Nil kıyıları Mısır’ın en verimli ve en kıymetli topraklarıdır. Ben bütün bunlara gülüp geçiyorum tabii. Elime milyonlar geçmeden hiç bir şeye inanmam.»

– «Peki mirasa senden ve annenden başka ortak yok mu?»

– «Yok. Annem babamdan resmen ayrılmadığı için mirasın dörtte birini o, dörtte üçünü ben alacağım. İnşallah ekimde veya kasımda Mısır’a gidip bütün işleri bitireceğim. Ya hepsini satıp paralarını buraya getiririm, ya da bir kısmını satıp bir kısmının da her yıl kiralarını toplarım.» Bir an durdu düşündü, sonra devam etti: «Biliyor musunuz, babam Mısır’ın tanınmış prenslerinden Ahmed Muhsin’dir. » Bütün servet büyükbabamdan kalmış. Nasipse ondan da bize kalacak.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-38-sayisi)

10.08.2019 22:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:56

    Cemre Kan

    azıcık şanslı olucaksın su hayatta