Menü

Diclehan Baban Neden İntihar Etti?

Beyaz perdede heryıldız, bir yönüyle ilgi çekmiş, kendine yer yapmıştır. İntiharlariyle dikkati çeken yıldızlar da vardır ve bunların başında Diclehan Baban gelir. Ona “İntihar Şampiyonu” demek de yerinde olur…

Diclehan Baban Neden İntihar Etti?Reklam için, aşk için intihar etmediğini söyleyen Diclehan, “20 günde üç defa intihar için korkunç bir buhran geçirmek lazım” diyor. Her seferinde 40-50 hap birden yutmuş. Bu buhranın nedenlerini açıklamak istemiyor “İş verilmiyordu da ondan” diye geçiştirmiye çalışıyor. “Pekala frapan bir kadınım. Neşeliyim, dost arkadaş canlısıyım. Neden acaba intihara teşebbüs etti diye, bugüne kadar kimse aramadı sormadı. Kimse teselli etmedi, elini uzatmadı bana. Hatta dördüncü, beşinci intiharımı yapmam için beni tahrik ettiler. Ben ölürsem ardımdan ağlıyacak bir garip” anam var. İnsanlardan nefret ettiğim için intihar ettim. Ya iyilik ya gaye için yaşanır. Ondan sonra çok kötü günlerim oldu. Fakat intihar etmedim…”

1959 dan beri 30 un üstünde film çeviren Diclehan Baban Etilerdeki mütevazi evinde oturuyor. Boş vakitlerini dikiş dikmekle geçiriyor. İtalyanca öğreniyor. Ara sıra da filmlerde , küçük roller alıyor. Sevdikleri: Renk siyah, hayvan at ve köpek, spor yüzme ve futbol, meyva karpuz, yemek mantı, yazar Çetin Altan. Zaten başucunda Çetin Altan’ın koskoca bir camlı portresi asılı.

“Benim için rol önemli değil, para da önemli değil. Sadece sevdiğim rol olsun yorulduğuma değsin” diyen Diclehan Baban, tesadüfen geçtiği sinemada hep vamp rollerinde görünmüş. Başlıca filmleri “Hızlı Yaşayanlar”, “Ezrailin Habercisi” ,”Küçük Kahraman”, “Ölüm Pazarı”,”On Korkusuz Kadın” “Filinta Kovboy”, “Kızlar Pansiyonu”, “İkimize Bir Dünya” “Asker Anası”.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-528-sayisi/)

10.02.2017 16:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:32

    İrem Salur

    intihar kolay bir karar değil