Menü

Dişi Bond Nebahat Çehre

Dişi Bond Nebahat ÇehreNebahat Çehre’nin uzun sayılabilecek bir sinema hayatı vardı Yeşilçam’da. Bu uzun süreye karşılık genede Nebahat Çehre adım, büyük starlar arasına yazdıramamış ve bazı nedenler yüzünden de ikinci grup kadın oyuncular arasına sıkışıp kalmıştı.

1969 yılı Nebahat Çehre’nin bu durumunu değiştirebilirdi. Çünkü 1968 yılında çevirdiği film sayısı önceki yallara nispeten daha fazlaydı. Ve genellikle de oynadığı filmlerin türü avantürdü. 1969 yılında da oyuncu olarak ayni çizgiyi sürdürüyordu. Örneğin “Demir Pençe” ”Demir Pençe casuslar Savaşı” ve yakında çekimine başlıyacağı “Dişi Fantoma” hep bu tür filmlerdi. Fantomalar, Demir Pençeler, Kızıl Maskeler. Dev Adamlar 1969’da Nebahat Çehre’yi birinci sınıf bir star yapabilecek miydi?.. Bu sorunun gerçek cevabını 1969 yılı verecekti. Buna karşılık avantür filmler genellikle erkek kahramanların üzerine kurulduğundan kadın oyuncular ‘Erkek Filmleri’nin kukla bebeği olmaktan öteye geçemiyorlardı. bundan böyle de bu tür filmlerdeki kadın oyuncuların “star” olabilmeleri gerçekte güçleşiyordu. İşte Nebahat Çehre böyle bir tehlikeyle karşı karşıya idi.

1969 da Çehre için önemli olabilecek film Dişi Fantoma idi. “Dişi Fantoma” isminden de anlaşılacağı gibi bir kadın, kahramanın filmiydi. Nebahat Çehre’ye bu filmde giymek üzere özel kostümler hazırlanmış, modelleri de Barbarella” adlı filmden alınmıştı. Nebahat Çehre bu filmde bir feza kızı gibi giyinecek, şeffaf elbisenin altında göğüsleri belli olacaktı.

Dişi Bond Nebahat Çehre1969 Nebahat Çehre için en büyük şans prodüktörler tarafından aranmasıydı. Çehre artık hürdü, hiçbir kimseyle,bağlantısı kalmamıştı. Sadece işinde gücündeydi. İşinden evine evinden işine gidiyor, dedikodulardan da uzak durmaya savaşıyordu Çehre’nin hayatı bu düzen içindeydi. Gerçekte de böyle, olması gerekirdi.

1969 da avantür türü, vurdulu kırdılı, maskeli tabancalı çizmeli, ayağı yerden kesilmiş kahramanlı filmlerin bir numaralı kadın oyuncusu olma yolundaydı Nebahat Zehre. Çehre vurdulu kırdılı filmlerin erkek kahramanlan gibi eline tabanca, alacak yumruk atacak atlıyacak zıplıyacaktı.. Bu bir çeşit aksiyon sineması, bir çeşit aksesuvar sinemasıydı. Ve bu tür filizlerde “Seyit Han”daki gibi oyun gücü önemli sayılmıyordu. Önemli olan hareketti… Ve Nebahat Çehre en büyük imtihanını, 1969 yılı içinde verecekti.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1969-tarihli-650-sayisi)

11.08.2019 00:12

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 28 Ağustos 2015 17:45

    İrem Salur

    Ne kadar itici bi kadın ya