Menü

Dostluk Kazandı

İKİNCİ Türkiye Ligi’ne yükseldiği iki yıl önce «Yenilmeyen» unvanını Tekirdağspor’a 1-0 yenilerek kaybeden Lüleburgazspor, tekrar düştüğü Üçüncü Lig’deki ikinci maçında rakibini aynı skorla dize getirerek geçmişin acısını çıkardı.

Evet, 1971 – 1972 mevsiminin son ayına kadar grubunda liderliğini yenilmeden sürdüren Yeşil – Kırmızılı ekibi, kendi sahasında şu anda Beşiktaş’da oynayan Muzafferin attığı golle yenen ve de maçtan sonra o güne dek sakal bırakan Özkan’ın, saha ortasında berbere sakal traşı olması ile başlayan ezeli rekabetin rövanşı, iki yıl sonra Lüleburgaz’ın küme düşmesi sonunda geride bıraktığımız hafta sonunda yapıldı. Bu kez ise Tekirdağspor aynı skorla yenildi…«KÜME DÜŞELİM AMA YENİLMEYELİM»

İki ekibin çekişmesi sonunda yenilmenin verdiği üzüntü ile saha dışında meydana gelen çirkin olayları bugüne kadar unutmadığını söyleyen bir yönetici, iki yıl önceki ezeli rekabet ile ilgili anısını şöyle anlattı:

«Maçtan bir hafta önceydi. Aniden hastalandım. Hastaneye kaldırıldım. Babam Tekirdağlı, ben ise Burgaz’da oturuyorum. Bir hafta arkadaşlarımın beni ziyarete gelecekleri günü bekledim. Maç bitti, arkadaşlarım geldiler. Hiç kimse bana geçmiş olsun demeden ilk sözleri, «Sizi nasıl yendik» oldu. Bu sözlerin üzüntüsünü iki yıl sonra attım üzerimden.»İki yıl önceki olaylı maçta oynayanlardan Tekirdağspor’ da kaptan Sabahattin ve Ziver, Lüleburgazspor’da ise kaptan Mehmet Can, kaleci Soner, Cemil ve Ahmet yine takımlarındaydılar. Maçtan önce herkesi kuşkulandıran, «Acaba?..» sorusuna, HAYATSPOR iki yıl önceki olayları yaşayan futbolcuları aynı karede birleştirerek giderdi. Ve kaptanların birbirlerine verdikleri, «1974-1975 sezonunda başarılar» dileyen flamaları ile gölge düşen dostluk tazelenip, kırgınlıklar ortadan kaldırıldı…

VE MAÇ…

İki yıl öncesinin verdiği eziklik içinde evsahibi ekip oyuna durgun başladı. Ne var ki ilk on beş dakika sonunda ekipler dengeyi sağladılar.Kronometre 31. dakikayı gösterdiği anda ise evsahibi ekip, Yeşil – Kırmızılılar galibiyete ulaştılar. Turgay soldan daldı… İleri çıkan kaleci Muharrem’in üzerinden aşırttığı topu kaptan Mehmet Can, boş kaleye göndererek coşkun tezahürat altında iki ekip de skor tabelasını değiştirmek için birbirleri ile adeta yarışa girdiler ve karşılaşma da 1-0 Lüleburgaz’ın galibiyeti ile sona erdi.

Karşılaşmadan sonra görüşlerini açıklayan bir grup seyircilerin «Geçen yıl yol açtığımız taşkın davranışlar yüzünden bir kaç kez sahamız kapatılmıştı. Bu yıl aynı yanlışlara düşmeyeceğiz» şeklindeki sözleri Lüleburgaz’ın tavrını noktalıyordu.Özer Kızıltan, Nuri Büyük Bektaş ve Aydın Örnek’in idare ettiği karşılaşmaya ekipler şu tertipleri ile mücadele ettiler:

Lüleburgazspor: Soner – Ali, Cemal, Necip, Ahmet – Turgay, Fuat, K. Ali – Mehmet Can, Bayram, Yılmaz.

Tekirdağspor: Muharrem- Lütfi, Ziver, Selim, Sabahattin – Haşan, H. İbrahim, Erdinç – Erkan, Hayati, İsa…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-27-sayisi)

02.03.2021 01:03

Kategoriler:   Spor

Yorumlar