Menü

Dov Sabato Türkiye’de

GEÇENLERDE Yeşilköy’e inen dev gibi bir tepkili uçak 1,70 boyunda, 70 kilo ağırlığında, siyah saçlı, siyah yüzlü, kahverengi gözlü bir adamı Türkiye’de bıraktıktan sonra yine yeni diyarlara doğru uçup gitti.23 yaşındaki bu zencinin bakışları ürkek, etrafa bakınırken attığı adımlar titrekti. Ama terminal binasında kendini karşılayan iki adam ona bir anda güven vermişti. Belki de derisinin rengi onu böylesine umutsuzlaştırmıştı. Az sonra alandan ayrılan bir taksi ile şehrin merkezine giderken iki yıl önce ziyaret ettiği bu beldedeki mesut günleri hatırlıyordu.

Bahsini ettiğimiz bu zencinin İsrail hükümetine ait pasaportunun isim hanesinde: Dov Sabato, doğum yerinde: Ohio – Colorado – Amerika, mesleği bölümünde: Şantör yazıyordu. Odeon’un yetişen genç yıldızlarındandı. Sabato yazın son aylarında bir İsrailli kız ile hayatını birleştiriyor. Spor yapmak, yürümek ve bol bol sinemaya gitmek gibi meraklara da sahip olduğunu belirten şarkıcı, Türk yemekleri içinde pilavı her zaman, her şeye tercih ediyor.Türkiye’de kaldığı beş gün zarfında bir gece kulübünde yaptığı provada ırkına has sesi ile söylediği şarkılar onun hakkında iyi bir fikir verdi. Bütün zenciler doğuştan iyi şantördüler. Aynı fikre sahip bir gece kulübü yöneticisi onunla anlaşınca yurdumuzu ikinci ziyaret tarihi belli oldu: 1 mayıs. İstanbul’da kaldığı müddetçe beraberce gezdiğimiz tarihi anıt ve turistik bölgeler karşısında hayranlığını açıkça belirten Sabato:

-«Dünyanın en güzel şehrinde, en samimi ve iyi insanları arasında onlar için şarkı söylemek benim için bir zevk olacaktır» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-19-sayisi)

02.01.2021 03:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:59

    Lale Kamacı

    hoşgeldin dov sabatoo