Menü

Dünden Bugüne Türkan Şoray

FATİH’İN arka sokaklarında mütevazi yaşantılarını sürdüren Şoray ailesinin ne sinema ile ne de herhangi bir sanat dalı ile uzaktan yakından hiçbir ilgileri yoktu. Ama filmlerde oynayan Emel Yıldız adlı bir komşuları vardı.

Her şey Emel Yıldız’ın 16 yaşındaki Türkan Şoray’ı film şirketlerine yanında götürmesiyle başladı. 16 yaşında dolgun dudaklı, iri siyah gözlü, düzgün vücutlu esmer güzeli genç kızı, filmciler farketmekte geç kalmadılar.Bir iki filmde figüranlıktan sonra başrolünü Baki Tamer’le paylaştığı «Köyde Bir Kız Sevdim» Türkan Şoray’ın bir anda peşpeşe filmlerde oynamasına, tanınmasına yetti. Ardından Ayhan Işık’la oynadığı ve bir hayli soyunduğu «Sevimli Haydut» sinemada daha çok tanınmasına yaradı. Ama onu gerçek yıldız yapan Metin Erksan’ın yönettiği «Acı Hayat»tı.

Elazığ’da «Cemo» adlı filmin bir sahnesinde bindiği attan düşerek boynu zedelenen Şoray uzun süre tedavi gördü… Sinemada değişen moda ile birlikte Türkan Şoray da değişti. «Namus Borcu», «Açlık», «Ana», «Bir Dağ Masalı», «Dila Hatun», «Deprem», «Devlerin Aşkı», «Bodrum Hakimi» gibi filmlerle değişik tipleri sinemada canlandırdı.

Derken zamanla melodramların tek ismi Türkan Şoray oldu. «Adını Artmayacağım», «Buğulu Gözler», «Dert Bende», «Hayatım Sana Feda», «Arım Balım Peteğim», «Artık Sevmeyeceğim», «Vesikalı Yarim», «Kelepçeli Melek», «Zulüm» gibi salon filmlerinden sonra da ilk kez «Dönüş» adlı filmle yönetmenliği denedi, Başarılı geçen ilk yönetmenlik denemesinden sonra «Azap» adlı filminin yönetmenliğini de kendi yaptı. Sinemada seks furyasının başlamasıyla da bir müddet film çevirmeye ara verdi.Sinema yaşantısını 22 yıllık uzatmalı sevgilisi Rüçhan Adlı’nın koyduğu yasaklardan oluşan ve adına «Şoray Kanunları» denilen maddelerle yürüten Türkan Şoray; yurt dışında festivalden festivale giden «Hazal»dan sonra üçüncü yönetmenliğini de «Yılanı Öldürseler» ile yaptı.

Sonra ani bir kararla «Şoray Kanunları»nı bir tarafa iten ve uzatmalı sevgilisi Adlı’dan ayrılan Şoray, peşpeşe çevirdiği «Mine». «Metres» ve «Seni Seviyorum» adlı filmleriyle yeniden zirveye çıktı ve son filmindeki rol arkadaşı Cihan Ünal’la da Kastamonu’nun Araç ilçesinde evlenerek Ünal’la arkadaşlığını hayat arkadaşlığına dönüştürdü…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-5-sayisi)

01.11.2020 17:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar