Menü

Dünün Çocuk Yıldızları

JUDY Garland’ın vakitsiz ölümünden yıldızın çocukluk çağında yaşadığı hayatı sorumlu tuttular. Judy, yaşıtlarının kovalamaca, evcilik, saklanbaş oynadıkları günlerde kamera karşısında annesi babası yerinde kimselerle filim çalışmaları yapmış, minicik bir çocukken kendini büyüklerin dünyasının ortasında buluvermişti. Filimciler, Judy Garland’ın çevirdiği filimlerin büyük para getirdiğini görünce onu hemen istismar etmeye başlamışlar, bu küçük kızı insanüstü bir gayretle çalışmaya zorlamışlardı.Bir yıl içinde büyük başarı sağlayan herhangi bir yıldızın, ertesi yıl da mutlaka aynı başarıyı devam ettirmesi beklenemeyeceğine göre filimciler hazır elde imkan varken beğenilen yıldızları mümkün olduğu kadar istismar etmeye bakıyorlardı. Bu arada Hollywood’un insafsızlık temelleri üzerine kurulmuş sisteminden en çok zarar görenler de o devrin çocuk yıldızları oldu, işte mesela Judy Garland. Daha önce de belirttiğimiz gibi Judy Garland küçük yaşta sinemanın gözbebeği olmuş, fakat yaşı ilerleyince bir sinema yıldızı için tehlikelerin en büyüğü olan unutulmak tehlikesiyle karşılaşmıştı. Talihsiz yıldız çocukluğundaki yorgunluğunu üzerinden asla atamamış ve kendine dengeli bir hayat kuramamıştı. Evlilikler birbirini izlemiş, neticede uğradığı hayal kırıklıklarım unutmak ve birazcık huzura kavuşmak uğruna uyuşturucu maddeler kullanmaya başlamıştı.Gelmiş geçmiş çocuk yıldızlar arasında en şanslılarından biri de hiç şüphesiz Eiizabeth Taylor’dur. Fakat onun da kısa bir süre öncesine kadar istikrarlı bir hayata kavuşmuş olduğunu kimse iddia edemezdi. Çocukluk çağını geride bıraktıktan sonra da Film çalışmalarına devam edebilmiş, şöhreti her geçen gün azaiack yerde artmıştı. Fakat o da küçük yaşta zirveye ulaşanların çoğu gibi bir türlü düzenli bir hayata kavuşamamış, bocalamış durmuştu. Beş defa evlenmesi, bir çok skandala sebeb olması ve tehlikeli hastalıklara yakalanıp birkaç kere ölümün eşiğinden dönmesi de yıldızın sürdüğü hayatın pek de gıpta edilecek bir hayat olmadığını açıkça gözler önüne seriyor… Elizabeth Taylor ancak Richard Burton ile evlendikten sonra nisbeten normal bir hayat sürmeye başlamıştır.

Bir zamanların çocuk aktörü Mickey Rooney’in hayat hikayesi bir değil, bir kaç kitabı doldurmaya yetecek kadar hareketli ve ilgi çekicidir. Joe Yule adında bir vodvil artistinin oğlu olan Mickey Rooney, gözlerini dünyaya bir sahnenin kulisinde açmıştı. İki yaşına geldiği zaman ise babasının bağlı bulunduğu tiyatro trupunun elemanları arasına girmişti. 1930 yıllarında «Andy Hardy» serisi ile Hollywood’un en başarılı çocuk aktörleri arasına giren Mickey Rooney, 1943’ten sonra şöhretini yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Gerçi iş bulmakta güçlük çekmiyordu ama. o eski şaşaalı günler bitmişti.Mickey Rooney’in özel hayatı ise apayrı bir hikayedir. Altı defa evlenip ayrılan aktör, bugün bile huzura kavuşamamanın üzüntüsü içindedir. Birçokları Mickey Roonsy’in normal bir çocukluk devresi geçirmemesinin ilerki yaşlarda da mutluluğa kavuşamamasına sebeb olduğunu belirtiyorlar. Diğer çocuk yıldızlarda olduğu gibi Mickey Rooney de küçük yaşta şöhrete ulaşmanın acısını çekti ve hala da çekiyor.

Diğer çocuk yıldızlardan Shirley Temple. iki evlilik ve bir hayli göz yaşından sonra nihayet şu son yıllarda huzura kavuştu. Artık filim çevirmiyor. Günlerini mensup olduğu siyasi partinin işleri, televizyon programları ve ev işi yaparak geçiriyor..Shirley Temple gibi küçük yaşta şöhrete ulaman Margaret O’Brien ise çocuk yıldız olarak isim yaptığı günlerin lafını ağzına bile almak istemiyor. Vaktiyle başka bir meslek seçmediğine bin pişman.

Bir zamanların ünlü çocuk yıldızı Jackie Coogan, bugün elli beş yaşında dazlak kafalı, hayatından bezmiş bir insan müsveddesidir. Jackie Coogan, çocuk artistler arasında en fazla para kazananı olduğu halde, annesi, oğlunun bütün parasına el koymuş ve Jackie’ye sadece bin dolar vermişti. Daha sonra Jackie Coogan annesiyle mahkemelik olmuş bu arada iki defa evlenip ayrılmıştı. Bugün dördüncü karısı ve kızı Leslie ile sakin bir hayat yaşamakta olan Jackie Coogan, televizyon programlarında rol alıp hayatını kazanıyor.Hollywood’un çocuk yıldızlarının hiç birinin bugün o eski devirlerin şatafatını devam ettiremedikleri bir gerçektir. Fakat hepsi de bir zamanlar milyonların alkışlarını, sevgilerini kazanmış olmayı da bir bakıma kar sayıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-23-sayisi)

29.11.2020 06:44

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar