Menü

Dünya Atletizm Şampiyonası 4 Eylül’de

 

AVRUPA, Avrupa olalı, spor tarihinde birbirini böylesine kollayan ve «En hızlı» olmak için böylesine rüzgar kanatlar takmaya çalışan 6 kadını bir arada görmemişti. Monika Zehrt, Rita Wilden, Helga Seidler, İrena Szewinska, Rita Kühne ve Hildegard Flack adlarındaki hem genç, hem de güzel bayanlar, gecelerini gündüzlerine katarak 4 Eylül’de Roma’da yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, 400 metrede 4 yıldır kınlamayan Dünya Rekorunu kırmak için çalışıyorlardı.

Söz konusu rekor, bu bayanlardan Doğu Berlinli Monika Zehrt’in elindeydi. «Rüzgarın ikizi» denilen ve koşması ceylan süzülüşüne benzetilen Zehrt, daha 16 yaşındayken, 23 Temmuz 1970’de 51.00 ile kırdığı Dünya rekorunu günümüze dek elinde tutma şansına erişmişti. Ne var ki Monika Zehrt, Roma’da bu rekorun tarihe karışacağını hesaplıyor ama bu işi yine kendisinin yapması amacıyla pistleri oburca yutarak koşup hazırlıklarını ilerletiyordu.

Monika Zehrt’in çekindiği rakiplerinin başında Rita Wilden geliyordu. Amansız hızda bir koşucudan çok, fotomodel olduğunu düşündürecek kadar güzel olan Rita Wilden, gümüş madalyasını bu kez parlak bir rekorla «altınlaştırmak amacındaydı ve çalışmalarında çok üstün bir performans gösteriyordu.

Yine Doğu Berlinli bir atlet olan Rita Kühne ise, konunun uzmanlarınca, parlak rekoru tarihe karıştıracak adayların en başında gösteriliyordu. Son koşusunda 51.00’lık rekoru saniyenin onda biri kadar bir farkla kıramayan Rita Kühne, idmanlarında üç kez 50.59,10’luk bir derece yaparak «Benden hızlısı yok» dedirtecek bir düzeye çıkmıştı.

Günümüzün «En hızlı» bayanlarının dördüncüsü Polonyalı İrena Szewinska idi. Hazırlık koşullarında giderek hızlanan bir tempo gösteren Szewinska «Yarışta ben de varım,» diyordu.

Tıpkı öncekiler gibi «Ben de varım» diyenlerin son ikisi 800 metre Olimpiyat Şampiyonu Hildegard Flack ile Helga Seidler idiler. Hildegard 21, Helga ise 24 yaşındaydılar ve 4 yıldır kınlamayan 400 metre rekorunu kırmak için tüm varlıklarıyla seferber olmuşlardı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-21-sayisi/)

21.05.2017 20:45

Kategoriler:   Spor

Yorumlar