Menü

Dünya Kupası Telaşı Başladı

FUTBOLUN profesörleri olarak bilinen İngilizler, Polonya’ya yenilip 1974 Dünya Kupası finallerine gidememelerini, kendileri için onur meselesi kabul ediyorlar. Adalılar, kendi deyimlerince «fiyasko»nun izlerini silebilmek için, daha şimdiden 1978 Dünya Kupası’na hazırlanmaya başladılar ve 80 kişilik geniş bir kadro saptadılar.Sir Alf Ramsey’in halefi Don Revie, geçtiğimiz hafta Manchester kentinde, milli kadroya davet edilen 80 futbolcuya bir konuşma yaptı ve İngiliz Futbolu’nun krizden kurtulabilmesi için, herkesin kendine düşecek görevi yapmasını istedi. Uzun yıllar Leeds United takımını başarıdan başarıya koşturan milli takımının yeni meneceri Don Revie, İngiltere’de futbola olan ilginin azalmasını önlemek için kadroda bulunan futbolcuların yurt sathında geniş bir kampanyaya girişmelerini ve okul okul dolaşarak, genç dimağlara futbolun temiz bir spor olduğunu ve her şeyden önce bu sporda da, disiplinin geldiğini, onların kafalarına sokmalarını istedi.PELE, ÇOCUKLAR İÇİN ŞARKI BESTELEDİ

Son lig maçını pazar günü oynayan ve 4 ekimde parlak futbol hayatını noktalayacak olan Dünya Futbolu’nun bir numaralı yıldızı ve «Stadların İlahı» Pele, dünya çocukları için bir şarkı besteledi. «Siyah İnci»nin çocuklara olan büyük sevgisini dile getiren bu şarkı, ünlü yıldızın veda maçında bir çocuk korosu tarafından okunacak.

Pele, maçta tören yapılmamasını istedi.KIZIL ÇİN’DE FUTBOLA İLGİ ARTTI

Bir çok ülkelerde futbol seyircisi stadlara gitmiyor ve bu nedenle kulüpler mali bakımdan güç duruma düşüyorlar. Futbol seyircisini kaybeden ülkeler arasında İngiltere, İtalya, İskoçya, Brezilya, İspanya gibi futbol ülkeleri de bulunuyor. Buna karşılık Kızıl Çin’de son yıllara kıyasla, futbol seyircisinde büyük bir artış göze çarpıyor. 1950 yılında bu ülkede en fazla seyirci toplayan futbol maçı 15 bin kişiyken, şimdi önemli karşılaşmaları 100.000 seyirci izliyor. Kızıl Çin’de futbola karşı ilgi artmasına rağmen, bu ülkenin futbolu hala uluslararası ölçülere ulaşamadı.AMERİKAN FUTBOLUNDA GENÇ VE GÜZEL KIZLAR, AMİGOLUK YAPIYOR

Rugby’ye benzemesine rağmen, bu sporla ilgisi bulunmayan Amerikan Futbolu, Amerika’nın en popüler sporudur. Yumurta biçiminde bir topla oynanan bu spor, Amerikan spor seyircisinin üçte birini topluyor. Önemli maçları 100 binin üstünde seyirci izler, Amerikan Futbolu’nda.

Amerikan Futbolu maçlarında, amigoluğu, birbirinden güzel genç kızlar yapıp tribünleri alevlendiriyorlar. Çılgın tezahüratın bazen, atom bombası infilakını bile gölgede bıraktığı oluyor. Amerikan Futbolu’nun yıldızlarının yıllık ortalama kazancı 4 milyon lirayı aşıyor.(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-31-sayisi)

19.01.2021 00:28

Kategoriler:   Spor

Yorumlar