Menü

Dünya Kupası’na Rekor Yatırım

Pele, Tostao ve Gerson gibi süper futbol ustalarının yokluğu 1958, 1962 ve 1970’in Şampiyonu Brezilya’nın belini bükmekte, onları derin derin düşündürmektedir. Brezilya Hükümeti, Milli Takımlarının, Almanya’daki «Futbol Savaşı» na en iyi bir şekilde hazırlanabilmesi için hiç bir fedakârlıktan çekinmemektedir. Nitekim, Hükümet, Milli Takımın hazırlıkları için 30 milyon lira tahsis etmiştir.Brezilya Spor Konfederasyonu ise, şampiyonluk primini 2,5 milyon lira olarak saptamıştır. Bu, spor tarihinde en yüksek şampiyonluk primidir. 1966 Dünya Kupasını kazanan İngiltere Milli Takımının futbolcuları 50’şer bin lira prim almışlardı. «Siyah İnciler», Münih’ de muhteşem ünvanlarını koruyabilirse, her futbolcu bunun 50 mislini cebine indirecek.

Otoriteler, 10. Dünya Kupasında Batı Almanya’yı favori göstermekle beraber, Brezilya, İtalya ve Yugoslavya’ya da şans tanıyorlar. Futbol kritikleri, sürpriz hüviyetli takımlar olarak, 1966 Şampiyonu İngiltere’ yi eleyen Polonya ile Ajax’lı futbolcuların iskeletini teşkil edeceği Hollanda’yı görüyorlar.Yugoslavların Dünya Kupası kadrosunda tam 5 Türk asıllı futbolcu bulunmaktadır. Bunların en ünlüleri, Avrupa Karmasının kalesini koruyan Enver Mariç, Santrfor Vahidin Musemiç ve baraj maçında İspanya’ya karşı attığı «altın gol» le, Yugoslavya’ya 12 yıllık bir aradan sonra finallerin vizesini alan santrhaf Katalinski’dir.

Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu, halen Barcelona’da oynamakta olan 1971 ve 1973’ün Avrupa Futbol Kralı Johann Cruff’un Dünya Kupası finallerinde yer alabilmesi için, İspanya Kulübünün isteği üzerine, Dünya Transfer Rekortmenini 20 milyon liraya sigorta ettirmiştir.Uluslararası Futbol Federasyonu (F.İ.F.A.)’na üye 142 ülkeden 21’i, Dünya Kupasına ilk kez katılmıştır. Bunlar, Hong Kong, Irak, İran, Malezya, Dahomey, Siera Leone, Togo, Mauricus, Lesoto, Brazavil Kongosu, Tanzaniya, Kenya, Gine, Zaire, Fildişi Sahili, Port Riko, Malta, Atigva, Güney Vietnam, Kuveyt, Tayland’dır. Finallerde savaşmak hakkına ilk kez sahip olan üç ülke ise, Zaire, Avustralya, Haiti’dir.

Organizatörler, 10. Dünya Kupası finallerinden (38 maç), yarım milyar lira gelir beklemektedirler. Buraya televizyon yayın hakkı ile Dünya Kupası hatırası olarak satışa çıkarılan çeşitli eşyalardan sağlanacak gelir de dahildir. Toplam gelirin 100’de 10’unu F.İ.F.A. alacak, Dünya Şampiyonu olacak takıma ise 28 milyon lira verilecektir. Bu arada maçları en az hasılat getiren takımın payına bile 2 milyon 800 bin lira düşecektir.Dünya Kupası finallerini nakledecek «Spikerler Ordusu» nda en meşhur sima, Brezilya’ lı Leonidas da Silva’dır. 1938 Dünya Kupası’nın gol kralı olan ve «Siyah Elmas» lakabıyle tanınan Lieonidas şu anda radyo ve televizyonun futbol yorumcusudur.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-1-sayisi/)

18.02.2021 20:40

Kategoriler:   Spor

Yorumlar