Menü

Dünya Rekortmeni Dwight Stones

DWİGHT Stones… Boyu 2 metrenin üzerinde bulunan 20 yaşındaki bu ince uzun, sarışın ve sevimli Amerikalı atlet, halen 2,30m. ile yüksek atlama dünya rekorunu elinde tutmaktadır. Stones, profesyonellikten nefret etmekte ve 1976 ile 1980 Olimpiyat Oyunlarına katılmadan atletizmi terketmemeye kararlı olduğunu söylemektedir.

Stones çok alçakgönüllü ve yeni dünya ile Avrupa terbiye ve görgüsünü nefsinde toplamış bir genç adamdır.Onun çok takdir ettiği Valeri Brumel için şu sözler bilhassa dikkati çekicidir: ”Brumel benden üstün değerde bir atlayıcı idi. Şayet bir kaza nedeni ile, atletizmi terketmeseydi, Allah bilir, bugünkü dünya rekoru benim elimde bulunamazdı.”

STONES NASIL ANTRENMAN YAPAR?

Stones’un yaptığı antrenmanlar, kendine has bazı doğal özelliklerin gerektirdiği, orijinal çalışmalardır. Bizzat kendi deyimi ile Stones, antrenmanlarda fazla atlayış yapmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle onun atlama stil ve tekniğini nasıl kazandığını merak edenler vardır. O’nun genellikle çalışmaları daha ziyade kondisyon egzersizlerine dayanır. Antrenmanlarda pek az atlayış yapmakla, yarışmalarda büyük bir atlama hırs ve arzusuna sahip olmaktadır.SABIR İŞİ

Stones’un genel çalışma programı, iğne ile kuyu kazmak gibi çok sabır isteyen bir iş olup, yılda üç bölümden ibarettir:

BİRİNCİ BÖLÜM (EYLÜL – ARALIK)

Bu devrede haftada 2 gün halter çalışması yer alır. Bu çalışmaların süresi bir buçuk saattir. Bu ağırlık çalışmasındaki hareketler yüksek atlamaya adapte olacak niteliktedir. Bu, hafif ve süratli hareketleri kapsayan bir çalışmadır. Bununla adale yapılmaz, adaleler kuvvetlendirilir ve dinamizmi arttırılır. Stones, halter çalışmasını izleyen gün, 5’şer dakika ara ile, 4 defa 300 metre ve onun ardından 6 defa 100 metre koşar. Bütün bu koşular, yumuşak ve rahat şekilde koşulur, sert hareketlere yer verilmez.Diğer bir günde çimen üzerinde çalışma yapan Stones, üç adım atlama ile, sıçrama ve yükselme hareketlerine önem verir. Yarım saat süren bu çalışmadan sonra, tercihan ormanda 7 veya 10 kilometre koşar. Ertesi gün 5’şer dakika ara ile, 3 defa 150 metre, 2 veya 3 dakika ara ile 5 defa 70 metre koşar… Ve Stones bu antrenmanlardan önce muhakkak uzun süreli ısınma hareketleri yapar. Bu ısınma esnasında 15 defa 100 metreye suplesle ve daha sonra 4 defa 100 metreye biraz daha süratle koşar. Çalışmalarının sonunda 800 metre «Jog- ging»ler yapmayı da ihmal etmez, bu rahat ve yavaş koşu adaleleri dinlendirmek ve rahatlamak içindir.İKİNCİ BÖLÜM (ARALIK – MART)

Bu devrede halter çalışması haftada bire indirilir. Kaldırılan bir seanslık halter çalışması yerine koşu ilave edilir. Bu koşular genellikle yumuşak ve nefes açıcı mahiyettedir. Dwight Stones bu konuda şunları söylemektedir, «Bu bölümdeki çalışmalarım, önceki bölüm çalışmalarındaki yorgunluğumu gidermek amacına yöneliktir… En fazla sevdiğim ve de en fazla zevkle çalıştığım aralık – mart döneminde; ayrıca enerji birikimimi de sağlamış oluyorum.»

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM (MART – EYLÜL)

Halter çalışması iki haftada bir yapılır. Diğer antrenmanlardan örnekler şunlardır: 3 defa 150 metre veya 200 metre esneklik ve adaleyi açma hareketleri ve ormanda yumuşak bir 5000 metre koşusu, işte Stones böyle çalışır…DEĞİŞİK STİLLE ATLAYIŞI…

Stones’un özelliklerinden biri de, yarışmalarda esas olarak kullandığı, «Fos- bury» stilinden ayrı olarak, bazan «binme» stiline de başvurmasıdır. 2,30’luk dünya rekorunu tesis ederken, bu müthiş atlet, daha ziyade alçak mesafelerde (1,95m. – 2,3m. – 2,9m. Ve 2,12m.) yüksekliklerde Fosbury’i kullanmamıştır. Stones, 2,18m.’den itibaren, 2,30m.’ye kadar yine Fosbury ile atlamıştır. Bu küçük değişiklikleri, bir nevi dinlenme olarak kabul eden Amerikalı atlet, Fosbury stili ile, 2,37m.’yi aşacağını söylemektedir.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-3-sayisi/)

04.01.2021 22:28

Kategoriler:   Spor

Yorumlar