Menü

Dünya Robert Kennedy’e Ağladı

Bütün dünya banşçı, gözü pek ve dürüst bir lideri kaybetmenin acısıyle kıvranırken, Amerikan sinemasmm başkenti Hollywood da gerçek bir dostu, güvenilir bir ağabeyi kaybetmenin acısıyle yasa gömülmüştü… Yıllarca önce John Kennedy’yi destekleyen Hollywood şöhretleri, cesaret ve azimle ağabeyinin izinde yürüyen Robert Kennedy’yi daha da büyük bir şevkle destekliyorlardı. Shirley MacLaine, sırf Robert Kennedy’nin seçim kampanyasına yardımda bulanabilmek için filim çalışmalarını yanda bırakmış, evine bir telefon daha aldırtmıştı.

Dünya Robert Kennedy'e AğladıHollywood’da Robert Kennedy’ yi destekleyen Yalnız Shirley Mac Laine miydi? Hayır… Şöhretlerin büyük bir ekseriyeti «Bobby» nin arkasmdaydılar. Sidney Poitier, Harry Belafonte ve diğer zenci sanatçılardan başka Marlon Brando’lar, Charlton Heston’lar, Frank Sinatra’lar ve isimleri bir anda akla gelmeyen birçok şöhret, ağabeyi John Kennedy’nin izinde yürüyen genç politikacının Amerika’ya yenilik getireceğine inanıyorlardı.

Robert Kennedy’nin cenaze törenine katılanlar arasında zenci şarkıcı Harry Belafonte ve Sidney Poitier özellikle dikkati çektiler. Harry Belafonte, yanık sesiyle ve sel gibi göz yaşı akıtarak okuduğu ağıtıyle Robert Kennedy için ağlayan milyonların hislerine tercüman oldu.

Robert Kennedy’nin tabutunu selamlayan Sidney Poitier, gördüklerinin basit birer sinema hilesi olduğuna, biraz sonra kameralar durunca, her şeyin eski haline döneceğine inanmış gibiydi. Genç Senatör Robert Kennedy’nin son uykusuna dalmış olduğunu kabul etmek istemiyordu, isteyemiyordu. Ama ne yazık ki, Sidney Poitier’nin gördükleri gerçeğin, acı gerçeğin ta kendisiydi.

Kim bilir belki de günün birinde Hollywood, Robert Kennedy’yi hiç değilse kamera karşısında yeniden yaşatmak için kollan sıvayacak ve on bir çocuk babası talihsiz Robert Kennedy’nin kırk iki yıllık hayat hikâyesinden belki de son devirlerin en acıklı filim hikayesi doğacak…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-26-sayisi)

11.08.2019 00:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:14

    Lale Kamacı

    ne aglamıstım zamanında ya
  • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 18:48

    SUZAN İLERi

    kennedyler lanetliydi heralde