Menü

Durul Gence’nin Büyük Sınavı

– «BEN çılgın adamın biriyim. Daima herkesten değişik şeyleri yapmak, kimsenin başaramadığı işlerin üstesinden gelmek isterim. Durul Gence 10’u kurarken herkes benim bu işi başaramıyacağımı söylüyordu. İlk konser ve sonrası onların yanıldığını, benim yapmak istediğim işi başardığımı ortaya çıkardı, Şimdi yine bir çılgınlık yapmak üzereyim. 1971 sezonunda Durul Gence adının yanında ya, 15 ya da 3 rakamını göreceksiniz.»Durul Gence‘yle konuşuyoruz, genç sanatçı şimdiye kadar hiç görmediğimiz kadar sıkıntılı. Sıcaktan bunalmış, sırtındaki montgomerinin önünü beline kadar açmış. Sıkıntısını gidermek istercesine konuşuyor, durmadan anlatıyor:

– «Şimdiye kadar ortaya çıkan örneklerle gördüğümüz gibi, ben bir işi yapmaya karar verdiğim zaman muhakkak muvaffak olurum. Önümüzdeki sezon kuracağım yeni orkestramla da Türkiye’yi yerinden oynatacağım, göreceksiniz..»

Durul Gence’nin resimlerini çekmek için biraz ilerdeki parka doğru yürüyoruz. Durul’un sıkıntılı hali hala devam ediyor. Biraz açı İsın diye işi şakaya vuruyoruz. «Sıkıntının sebebi yoksa karşılıksız bir aşk mı Durul?» diye soruyoruz. Durul sözlerimizin şaka olduğunu kavrayamıyor önce..

– «Asla,» diyor. «Ben karşılıksız bir aşka tutulmam. Çünkü kimsede rastlanmayacak kadar yüksek bir gururum vardır. Bir kadından karşılık görmeden ona bakmayı aklımdan bile geçirmem.»Birden Durul’un üzerindeki sıkıntı bulutları dağılıyor. Bir an dalıp uzaklara gidiveriyor. Bıraksanız Durul daha saatlerce dalıp, düşünecek. Ama hayranları bırakmıyor.. Etrafını saran çocuklar, gençler Durul’u hayal aleminden çekip çıkartıyor. Biraz önce sessizlik içinde olan park «Durul ağabey» nidaları ile çınlamaktadır şimdi. Durul, «işte,» diyor, «gücümü onlardan alıyorum ben… Ama şu bir gerçek ki, bu yıl işim güç, çok güç.»Haklı Durul.. 1971’de bir sınav verecek.. Bu sınavın sonunda ya zirvede kalacak, ya da adı, «silinen şöhretler» arasına yazılacak.. Ve bu savaşın sonunda, «Durul, topluluğunu 15 kişiye çıkarırsa masrafını nasıl karşılayacak, 3 kişiye indirirse 10 kişiyle elde ettiği başarıyı sürdürebilecek mi?» sorularının da cevabı olacak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-36-sayisi)

09.10.2020 00:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar