Menü

Yaşlı Aktör Edward G. Robinson

Uzun yıllar sinema dünyasında kötü adamın başlıca temsilcisi olan yaşlı aktör son nefesini verinceye kadar mesleğini bırakmamaya kararlı. Aktörün genç oğlu da şimdi babasının yolunda

Edward G. Robinson

RESİM sehpasının önünde oturan sakallı, yaşlı adam, hafif hafif ıslık çalarak önündeki tabloyu bitirmeye çalışıyordu. Kararlı ve kendinden emin bir hali vardı. Nihayet son fırça darbelerini de vurduktan sonra memnun memnun gülümseyerek, kendisini seyreden gazeteciye döndü:

-«Resim yapmak benim en büyük zevklerimden biridir,» dedi, «resim yapmasam sıkıntıdan ölürdüm.»

Beyaz perdenin ünlü aktörü Edward G. Robinson’u biraz tanıyanlar onun hatırı sayılır bir amatör ressam olduğunu ve evinde son derece zengin bir kıymetli tablo koleksiyonunun bulunduğunu bilirler. Yetmiş bir yaşındaki aktör, kırk seneden beri devamlı film çevirmekte, kameranın yorgunluğunu da resim yaparak gidermeye çalışmaktadır.

Günümüzün sinemaseverlerinin çoğu Edward G. Robinson’u filmlerde yarattığı tipler gibi sert, kavgadan gürültüden hoşlanan, gece gündüz elinden silahı eksik etmeyen bir aktör olarak düşünürler. Aslında Robinson, son derece sakin, ağırbaşlı ve uysal bir erkektir.

Ünlü aktör gerçek haliyle perdede yarattığı tipler arasındaki tezada hiç üzülmüyor:

-«Filmciler, bana bu çeşit rolleri vermekte yerden göğe kadar haklıydılar. Zira ben hiçbir zaman yakışıklı bir erkek olamadım. Eh, bir sürü yakışıklı aktör dururken aşık rollerini de bana oynatmazlar ya…»

Aktör, son olarak günümüzün şöhreti Steve McQueen ile birlikte, «Cincinnati Kid» (Cincinnati’li) isimli bir film çevirdi. Yaşlı aktör, rol icabı durmadan poker oynayacak, rulet çevirecek. Ömründe bir kere bile iskambil oynamayı aklına getirmeyen bir kimse için bu hiç de kolay bir iş değil ama ünlü aktör mesleğini çok sevdiği için her sıkıntıya katlanıyor. Mesleğine ne kadar merakiı olduğu şu sözlerinden anlaşılıyor:

-«Bana ne zaman istirahate çekileceğimi soruyorlar, ama benim için ölmeden önce istirahat yok.»

Edward G. RobinsonYaşının hayli ilerlemiş olmasına ve son yıllarda peşpeşe ağır hastalıklar geçirmesine rağmen Edward G. Robinson, gece hayatını çok seviyor. Doktorlar onu devamlı yatmaya mecbur etmedikçe gala gecelerini, açılışları, partileri hiç kaçırmıyor. İkinci eşi Jane ile çok mesut olduğunu belirten aktör, karısından bir gün bile ayrı kalmak istemiyor. İlk eşinden olan tek oğlu 32 yaşındaki Eddie Jr. da babasının izinden yürümektedir. Yaşlı aktör, oğlunun da sinemayı meslek olarak seçmesine diğer aktör babalarından çoğunun aksine, pek sevindi. Torunu küçük Francesca’yı taparcasına seven Edward G. Robinson, ona zaman zaman eski filmlerini oynatıyor. Küçük kızın büyük babasının kucağına çıkıp da:

-«Peki ama dedeciğim, senin gibi iyi bir insan, nasıl böyle fenalık yapabilir anlamıyorum» demesi, aktör için en büyük iltifat oluyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-22-sayisi)

31.08.2015 14:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 11:33

    MEHMET ŞEN

    meslek aşkı buymus helal olsun adama :D
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 11:34

    ŞERİFE KUL

    acaba film setinde filn mı öldü ancak öle düşüne biliyorum yanı bu haberden sonra :D