Menü

Elizabeth Taylor Nasıl Yuva Yıktı?

Richard Burton onbeş yıllık eşi Sybil’i, Elizabeth Taylor’un uğruna terkettiği zaman bütün dünya bu olayın dedikodusuyla çalkalanmış, Sybil ile Richard Burton’un günün birinde tekrar barışacakları ısrarla söylenmişti. Bir ara Sybil’in ruhi sarsıntılar geçirmesinden de korkutmuştu. Fakat zaman her şeyi halletti ve sabık eşler ayrı dünyaların iki insanı oluverdiler.SON cevabı vermeden önce bir hayli düşünmüş, yakınlarına akıl sormuştu. Şimdi, karar vermiş insanların rahatlığı içinde nikah töreni için hazırlığa başlamadan önce eve biraz çeki düzen vermek istiyordu. Otuz altı yaşındaydı. On beş sene süren mutlu bir evlilik hayatından sonra beklenmedik olaylar onu eşinden ayırmaya zorlamış, bütün dünyada «terkedilen suçsuz zevce» olarak sempati toplamıştı. Artık eski günler çoktan geride kalmıştı. Ve o, kendisinden on iki yaş küçük bir erkekle hayatını birleştirmeye hazırlanıyordu…

Yatak odasının dolaplarını boşaltırken lüzumsuz eşyanın bulunduğu gözde eline küçük bir porselen biblo geçti. Birden genç kadın kendini toparlayamamamış, bibloyu ne zaman alıp, ne için buraya attığını hatırlayamamıştı. Zihnini biraz kurcalayınca, bunu Richard Burton’un evliliklerinin 1. yıl dönümünde kendisine hediye ettiğini hatırladı. Bu biblonun bir zamanlar manevi değeri pek büyüktü. Fakat bundan sonra evinde bu bibloya yer bulamayacaktı. Ani bir kararla onu da atılacak eşyalar arasına kattı.Ünlü aktör Richard Burton’un eski eşi Sybil Burton, genç müzikçi Jordan Christopher ile evlenmeye hazırlanırken geçmişle ilgili bütün hatıralarını da ortadan kaldırmayı kararlaştırmıştı. Artık Burton, onun için sadece çocuklarının babası hüviyetini taşıyordu. Genç kadın ilk zamanlarda kocasından boşanmamak için ayak direttiğine de pişmandı. Bir erkeği zorla eve bağlamak imkansızdı. Fakat Sybil, önceleri bunu anlayamamış, Richard’ı yuvasına dönmeye razı edeceğini sanmıştı.

Nihayet kocasından boşandıktan sonra ise gazeteciler söz birliği etmişçesine Richard Burton’un, Sybil’e dönmek istediğini yazmışlar ve onun menekşe gözlü Elizabeth Taylor ile uzun zaman beraber yaşayamayacağını ileri sürmüşlerdi. Fakat tahminlerin aksine Richard Burton, hayatından hiç şikayetçi olmamış, tam tersine mutluluğu her gün biraz daha artmıştı.Richard Burton, sabık eşinin yanında kalan çocuklarını çok seviyordu ama, doğrusu Elizabeth’in çocuklarını da onlar kadar sevdiği muhakkaktı. Kendi çocuklarım ayda yılda bir kere telefonla arayabildiği halde Elizabeth’in çocuklarının yanından hemen hemen hiç ayrılmıyor, biri nezieye yakalansa, işi gücü bırakıp doktor çağırıyordu.

Sybil, kocasından ayrıldıktan sonra epey sarsılmıştı. Bir süre ne yapacağını, nereye gideceğini bilememişti. İşte o dertli günlerinde New York şehri genç kadının hoşuna gitmiş, Sybil ani bir kararla buraya yerleşmişti. Önceleri ziyafetlere, toplantılara hiç katılmamış, evinde oturmayı tercih etmişti. Fakat zamanla üzüntülerinin yersiz olduğunu anlayıp yıkılan dünyasını yeniden yaratmak için faaliyete girişti. Zengin dostlarının yardımıyla «Arthur» isimli bir gece kulübü açtıktan sonra eski günleri hatırlamaya vakti bile kalmadı. Gece kulübünde çalışmak üzere angaje ettiği «Wild Ones» topluluğunun yöneticisi Jordan Christopher’ın ona karşı aşırı derecede ilgi göstermesi de Sybil’in eskiyi unutmasına yardımcı oldu. Genç adam, Sybil ile dört kere buluştuktan sonra ona evlenme teklifinde bulunmuştu. Sybil, çocuklarının iznini almadan genç talibine cevap vermedi. Nikah halkasını parmağına geçirdikten sonra ise Sybil kocasıyla beraber gazetecilere çok mutlu olduğunu açıkladı.DİĞER CEPHEDE NELER OLUYOR?

Sybil, bir tarafta ikinci evliliğinin hazırlıklarıyla meşgul olurken Richard Burton da karısı Elizabeth Taylor ve çocuklarıyla beraber New York’a dönmeye hazırlanıyordu. Karı – koca Hollywood’da «Virginia Woolf’tan Kim Korkar» isimli bir filmde başrolleri paylaşacaklardı. Avrupa yorgunluğunu gidermek için Amerika’ya transatlantik ile dönmeyi kararlaştırmışlardı. Liz ve Burton çiftini New York’a getiren İtalyanların muhteşem «Michelangelo» transatlantiği limana yanaştığı gün, Sybil Burton da soyadını değiştirmiş. Bayan Jordan Christopher olmuştu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-28-sayisi)

01.01.2021 00:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:23

    Melis Çiftçi

    Yuva yıkanın yuvası olmaz.