Menü

Elke Sommer Bitti mi?

Bugünlerde elinize Avrupa ülkelerinde çıkan çeşitli mecmualar geçtiyse her halde ilan sayfalarında pahalı kürklere bürünmüş sarışın bir genç kadının resimleri dikkatinizi çekmiştir. Hatta belki de bu sarışın kadını, sinemanın yeni şöhretlerinden Eike Sommer’e benzetip, «İnsanların eş yaratıldıklarına inanmamak elde mi?» diye de düşünmüş olabilirsiniz.

İnsanların eş yaratılıp yaratılmadıkları konusunda kesin bir söz edemeyiz ama, yabancı mecmuaların ilan sayfalarında resmini gördüğünüz sarışın kadının tike Sommer’in bir benzeri değil de, kendisi olduğunu rahatça iddia edebiliriz.Almanya’da dadılık yaparken, Hollywood’un en şöhretli yıldızları arasına giren Elke Sommer, şimdi de reklam fotoğrafçılarına modellik yapıyor. Gerçi birçok reklamlarda ünlü yıldızların resimlerine sık sık rastlanır, ama bu türdeki ilanlarda reklam sahibi, satışa arzettiği malı, o şöhretli artistin de kullandığını ileri sürerek bunu bir satış vesilesi yapmak ister. Oysa Elke Sommer’in ilanlarda adına bile rastlanmıyor. Ve böylece şöhretli yıldızın beş, on kuruş uğruna fotoğrafçılara poz veren bir reklam mankeninden de fark; kalmamış oluyor.

Kısa bir süre öncesine kadar Eike Sommer’in gözü çok yükseklerdeydi: Kendini öyle ikinci sınıf artist seviyesinde görmek şöyle dursun, «Ben Hollyvvood’ un en şöhretli yıldızlarından biriyim,» derdi. Elke Sommer’in Almanya’dan Hollywood’a geldiği günlerde yeni bir Marilyn Monroe havasında büyük ümitler peşinde koştuğunu bilenler, yıldızın bugünkü durumunu yadırgamayıp da ne yapsınlar…Elke Sommer, Hollywood’a geleli altı yıl oldu. Bu süre içinde ünlü gazeteci Joe Hyams’ı eşinden ayırıp, Bayan Joe Hyams elmayı başardı. Kendini bir greta Garbo kadar kabiliyetli, bir Marilyn Monroe kadar cazibeli görüyordu. Öyle ya, sanat dünyasının en tanınmış yazarıyle evlenmişti. Artık kendisine Hollywood’da ölüm yoktu. Fakat maalesef Elke’nin hayalleri gerçekleşemedi.Hollywood filimcileri, Elke Sommer’in başarıya ulaşamamasının sebeplerini şöyle özetliyorlar: «Elke buraya geldiği zaman bir cinsi cazibe kraliçesi olmak hevesindeydi. Bunu başarmadı da değil. Fakat aradan geçen akı yıl içinde bir şeyler yapmalı, mesleğinde ilerlemenin yollarını araştırmalıydı. Elke ise bunun tam tersini yaptı. Cinsi cazibe Kraliçeliğinden bir adım ileri gidemedi. Son filimlerinde çok kötü oyunlar çıkardı. Nihayet Hollywood’un da sabrı tükenmeye başladı. Her halde bundan sonra Elke Sommer başrolü ancak rüyasında görür.»

Elke’nin kocası Joe Hyams ise eşini ve kendisini suçlu çıkaracak yerde, «Hollywood ona şans vermedi,» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

24.10.2020 20:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 10:30

    SELİN MASUM

    güzellik pek işe yaramamış :D
  • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 10:44

    SANCAK ASYA

    pek hatırlamıyorum kendisini ama cidden hollywood ona istediğini vermemiş