Menü

Emel Sayın Sınıfta Kaldı

EMEL Sayın, bundan birkaç ay önce İngilizce öğrenmek için Londra’ya gitmişti. İngiltere’de kaldığı birkaç ay süresince özel bir öğretmenden dersler almış ve duyduğumuza göre de İngilizce’yi sökmeye başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde Emel Sayın’ın kısa bir süre için Türkiye’ye geldiğini duyunca, bakalım İngilizce’yi ne kadar öğrenmiş diyerek bir «İngilizce imtihanı» yapmayı düşündük.– How are you Emel Sayın? (Bu ‘Nasılsınız?’ demektir. Bu arada İngilizler’e benzemek için Emel Sayın’ı ‘İmıl Sayin’ şeklinde söylüyoruz.)

«Thank you.» (Emel Sayın burada İngilizce «th» sesini doğru telaffuz ettiğini göstermek için, ‘Thank you’ derken, dilini dişlerinin arasına koyuyor.)

– How long have you been to London «İmıl Sayin»? (Londra’da ne kadar kaldınız?)

«Slowly, slowly please.» (Yavaş yavaş lütfen. Biz hızlı konuşunca Emel Sayın anlamıyormuş, onun için yavaş konuşmamızı istiyor. Daha sonra Türkçe olarak yaptığımız sohbette, sokakta birisiyle konuşurken de hızlı konuşunca anlamadığını söyledi.)– Why did you want to learn English? (İngilizce öğrenmeyi neden istediniz?)

«Because…» (Emel Sayın bu kelimeyi uzatarak söylüyor) «I need». (Yani ihtiyacı varmış.) Ama İngilizce öğrenmeye neden ihtiyaç duyduğunu sorduğumuzda cevap vermekte güçlük çekti. Küçük İngilizce bilgisinin sınırlılığında mı yoksa verilecek cevapta mıydı anlayamadık ama, imtihan sonunda Emel Sayın’a «orta» not verdik.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-12-sayisi)

27.11.2020 12:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar