Menü

Emel Sayın’ı Yeliz Mi Ayırdı?

GÜNEŞLİ ve sıcak bir mayıs sabahı Suadiye’nin Şendurak Sokağında bulunan 16 numaralı apartmanın 8’nci dairesinin zilini çaldık… Basında çıkan yazılar ve ortalıkta dolaşan söylentilere göre Emel Sayın ile Selçuk Aslan’ın ayrılmaları an meselesiydi… Gerekçe olarak da Yeliz gösteriliyor ve deniliyordu ki: «Selçuk’la Yeliz arasında büyük bir aşk var»… SES Dergisi her olayda olduğu gibi, bu olayda da meselenin gerçek yüzünü verebilmek için bir süre bekledi ve sonunda Emel Sayın’ın kapısını çaldı…Zil sesinden kısa bir süre sonra, kapı açıldı. Pek çok kişinin «Emel Sayın çok perişan… Evinden dışarı adım atmıyor…» dediği Emel Sayın karşımızda duruyordu:

«Hoşgeldiniz… Buyurun, içeri girin lütfen…»

Henüz sabahın erken saatleri olmasına rağmen farklı görünüyordu Emel Sayın… Gülüyordu… Sabah kahvaltısını çoktan yapmış, erken kalkan kişilere öz bir rahatlıkla çivin içinde dolaşıyordu. Pek çok sanatçının yataklarından ancak öğleden sonra kalktıklarını bildiğimiz içi şaşkınlığımızı gizleyemedik. Kısa bir suskunluğun ardından da konuya girdik:«Emel Hanım, önce geliş nedenimizi anlatmak istiyoruz. Son günlerde gerek basında ve gerek müzik çevrelerinde Yeliz ile Selçuk Aslan arasında bir aşk ilişkisi olduğu söyleniyor. Bu olayın en yakın takipçisi olduğuna inandığımız sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?»

Emel Sayın önce gülüyor, sonra anlatmaya başlıyor:

«Ortalıkta dolaşan bu asılsız söylentiler beni ne kadar üzüyor bilemezsiniz! Selçuk’la evliliğimiz 10′ uncu ayına girdi. Ve ben bugüne kadar hep sustum… Ancak şimdi konuşmam gerektiğine inanıyorum.«Mesele Yeliz meselesi değildir… Mesele Selçuk meselesidir… Pek çok sorumluluğu olan ve bu sorumlulukları yanında bir o kadar da sorunları, problemleri olan bir evliliğimiz var. Selçuk, özgürlüğü ve rahatlığı seviyor. O belki evli olduğunun farkında ama, Emel Sayın ın kocası olduğunun farkında değil, ne yazık ki… Selçuk rahat hir tip olduğu için herkesi kendisi gibi sanıyor. En büyük yanlışı da bu sanıyorum.

«Selçuk’un benimle evlenmeden önce birçok ilişkisi vardı… Bunları biliyorum. Hem zaten hepsini kendisi anlattı bana. Bunlar benim için sorun olmadı. Çünkü ne olmuşsa, benden önce, beni tanımadan önce olmuştu. Evlendikten kısa bir süre sonra Selçuk ile Sezen Aksu arasında bir ilişki olduğu söylentileri dolaşmaya başladı. Olay İzmir Fuarı sırasında meydana geldi. Aslında mesele hiç önemli değildi. Ama, yine basın tarafından çirkin bir olay haline getirildi.Hatırlayacaksınız olay o kadar basit şekilde başlamıştı ki… Bir gün Sezen Aksu gazinodan ayrılacağını açıkladı. Benim kadromda çalışıyordu ve onun gitmesini istemiyordum… Bu görüşümü Selçuk’a anlattım. O da bunun üzerine Sezen Aksu ile konuşmak üzere kulisteki odasına gitti. Amacı Sezen Aksu’nun gazinodan ayrılmasını önlemekti… Bu çok normal bir davranıştı… Çünkü Selçuk, gazinodan sorumluydu. Sezen Aksu ise onun sorumlu olduğu gazinoda çalışan bir sanatçıydı. Bu olay çok yanlış yorumlandı. Bunun nedenine gelince. O gece kulis odamda Selçuk’la tartıştık… İkimizi ilgilendiren bir sorundu bu. Kimseyle ilgisi yoktu. Ancak herkes, Selçuk’la olan tartışmamızı ve ayrılığımızı Selçuk’un Sezen Aksu’nun odasına gidişine bağlıyordu. Gerçek farklıydı ama, kimse bunu kabul etmek istemiyordu…

«Selçuk’la ayrılmaya karar vermiştik. Ayrı olduğumuz süre içinde ise birbirimizi çok sevdiğimizi daha iyi anladık. Ayrılamayacaktık..»«Ayrılmanıza neden olan neydi? Bunu açıklayabilir misiniz?»

«Özür dilerim ama, bunu açıklayamam… Yalnızca ayrılma nedenlerimizin çok ciddi nedenler olduğunu söyleyebilirim. Hem zaten o nedenler şimdi de mevcut. Bazen ortalıkta söylenen ve yazılan söylentilere gülüyorum. Bizim Selçuk’la o kadar ciddi sorunlarımız dururken, böylesine saçma nedenlerden ötürü ayrılmamız söz konusu olamaz.»

«Yani, o ciddi nedenler bir gün ayrılmanıza sebep olabilir mi? Bunu mu demek istiyorsunuz?»«Evet, ayrılmamıza neden olabilecek ciddi sorunlarımız var. Ancak biz her şeyle mücadele ettik. Tüm gücümüzü sevgimizden alarak bugün bile mücadele ediyoruz.»

«Bu ciddi nedenleri açıklayabilir misiniz?»

«Her ailenin bazı sırları olmalıdır. Bunlar da bizim sırlarımız olarak kalacaktır. İnanın ilk kez bu kadar açık ve seçik konuşuyorum. Evliliğim hakkında bugüne kadar hiç konuşmadım. Çok ısrar ediyorsunuz… Bu ısrarınız karşısında, ben de samimi olarak, bu nedenleri üstü kapalı olarak anlatabilirim. Psikolojik nedenler… Çevremizden kaynaklanan ve sorun olan nedenler… Ve Selçuk’un hala Emel Sayın’ın kocası olduğunu anlayamaması gibi nedenler…»«Peki, Selçuk Aslan ile Yeliz hakkında çıkan söylentilerle ilgili ne düşünüyorsunuz?»

«Bu da tıpkı Sezen Aksu ile Selçuk arasında çıkartılan söylentilerin bir eşi… Yeliz’in gazinoda bazı problemleri vardı. Ses düzeni, orkestra sorunu gibi… İşte tam bu günlerde Selçuk, vatani görevini yaptığı Konya’dan izinli olarak geliverdi. Onun geldiği günlerde Fahrettin Aslan bazı işleri nedeniyle gazino ile ilgilenemiyordu. Bu durumda gazinoyla Selçuk ilgilenecekti. Yeliz’in problemlerini çözmeye çalıştı.«Oysa dedikodu için ortam öylesine elverişliydi ki… Yeliz önce Mahmut Kavran’dan, sonra da Müslüm Toprak’tan ayrılmıştı. Kısacası birlikte olduğu birisi yoktu… Ancak çok sinirliydi ve bazı taşkınlıkları oluyordu. Bir gece programından önce kulisteki odasından haykırarak çevresindekilere bağırıyordu. O sırada Selçuk yanımdaydı ve şöyle konuşuyordu: ‘Yeliz’in sesi gazino seyircisine kadar gidiyor… Gidip tokatlamamak için kendimi zor tutuyorum.’ Daha sonra Yeliz’i yumuşatmak ve ona moral vermek için yanına gitti. İşte bu olay büyütüldü, büyütüldü… Ve hayal ürünü olan bir Selçuk Aslan – Yeliz aşkı yaratıldı. Bu çok kötü bir masaldı, çok kötü bir senaryoydu…

«Ertesi gün bir gazetede büyük puntolarla şöyle yazıyordu:«İhanet…»

«Kim kime ihanet etmişti… Şaşkınlıkla bu yazıyı okuduk… Uydurulan ve yakıştırılan senaryo çok kötü bile değildi. Kötünün kötüsüydü..

«İşte böyle… Gerçekler bunlar… Selçuk’la birbirimizi seviyoruz. Tekrar söylemek istiyorum. Bir gün ayrılacaksak, böylesine sudan nedenlerden ötürü değil de, aramızdaki ciddi sorunlar nedeniyle ayrılırız…»

Emel Sayın ilk kez evliliği hakkında konuşmuştu. Gerçekleri anlatan bir kişinin rahatlığını duyarak bizi uğurladı…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-21-sayisi)

26.11.2020 05:10

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar