Menü

En Müstehcen Film

En Müstehcen FilmÇeşitli milletlerin değişik özellikleri arasında, İngilizler’in muhafazarkarlığı pek önemli bir yer tutar. Yüzyıllardan beri İngiliz muhafazakarlığı, çeşitli sanat kollarında eser veren sanatçılara, ilham kaynağı olmuştur. Hele roman, hikaye, sinema ve tiyatro için İngiliz muhafazakarlığı, bitmez tükenmez, bir konu kaynağıdır. Fakat son yıllarda, çeşitli seks skandalleriyle, o tarihsel İngiliz muhafazakarlığı da hatırı sayılır derecede büyük bir sarsıntı geçirdi. Christine Keeler’ler, Mandy’ler dünyanın başka herhangi bir ülkesinde skandal yaratsalardı, belki hiç kimse onlarla bu derece ilgilenmeyecekti, ama olayın muhafazakar İngiltere’de patlak vermesi ilgiyi büsbütün artırmıştı.

Geçenlerde de Londra yakınlarında Columbia Şirketine ait stüdyoda, «Kiralık Kızlar» skandalini bile gölgede bırakacak derecede müstehcen bir filmin çekimine başlandı. Stüdyo idarecileri, filmin çekimi tamamlanmadan herhangi bir tepkiyle karşılaşmamak için, stüdyonun kapılarını yabancılara kapadılar ve dışarıya da hiç bir haber sızdırmamayı kararlaştırdılar. Filmin çekimi bittikten sonra sansür heyetleriyle başlarının nasıl olsa derde gireceğini biliyorlardı. Fakat filim çalışmaları sırasında sansürün işe el koyması tabii hoş olmayacaktı. Bu sebeple filmin çekimi tam bir gizlilik içinde başladı, fakat maalesef aynı hava içinde devam etmedi. Columbia Şirketinin Amerikalı yöneticileri bu derece gizli çevrilen filmin istikbalinin pek de parlak olmayacağını düşünerek bir süre sonra kendi verdikleri karan geri alıp yasağı kaldırdılar.

Başrollerini emektar aktör George Sanders, genç aktör David Hemmings ve Fransız yıldızı Dany Robin’in paylaştıkları bu filmin konusu da hayli ilgi çekiciydi. Ancak birçok sahnenin sansüre uğrayacağı muhakkaktı.

Çok geçmeden «Londra’nın En İyi Evi» hakkında herkes bir şeyler öğrendi. Filmin hikayesi şöyleydi:

En Müstehcen FilmKraliçe Victoria devrinin İngiltere’sinde, ülkenin ileri gelenleri, İçişleri Nezaretine gidip Londra sokaklarında açıkça müşteri bekleyen sokak kadınlarından yakınırlar. Ülkenin ileri gelenleri bu meselenin bir an önce halledilmesini istemektedirler. Hükümet üyeleriyle önemli şahsiyetler uzun müzakerelerden sonra nihayet bir anlaşmaya varırlar. Dünyanın en eski mesleğinin İngiltere’de yasaklanmasını hiç kimse istememektedir. Ancak şartların da değiştirilmesi gerekmektedir. Nihayet örnek bir genelev açıp mesleği geliştirip düzene sokmayı kararlaştırırlar. İçişleri Nazırı (John Bird) fikri hemencecik benimser ve Sir Francis Leybcurne’u (George Sanders) bir genelev açmakla görevlendirir.

Bu sırada özel işlerini düzene koymak için Hindistan’a gitmek üzere hazırlığa başlamış olan Sir Francis de, beraber yaşadığı Babette’e (Dany Robin) işi devreder. O da, Sir Francis’in yeğeni Walter’i (David Hemmings) kendine ortak yapar.

En Müstehcen FilmArtık Libertine Club adı verilen genelevin, bütün hazırlıkları tamamlanmıştır. Açılış gecesinde bizzat İçişleri Nazırı ve Fransa’nın Londra elçisi hazır bulunur.

Londra’nın ünlü «Big Ben» i gece yarısını haber verirken, nümune kulüpte de işler enikonu karışır. Kulüpte görevlendirilen kızlarla Londra’nın diğer genelev kızları arasında müthiş bir arbede çıkar ve filim komik ve ilgi çekici bir kavga sahnesiyle sona erer.

Filmin çekimi önümüzdeki günlerde tamamlanacak, fakat bunu seyretmek sinemaseverlere kısmet olacak mı, olmayacak mı? İşte orası belli değil. Fakat şurası muhakkak ki, olsa bile şüphesiz 18 yaşından büyüklere olacak…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-20-sayisi)

13.08.2019 10:20

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:43

  Ayşe İnan Kamber

  grinin elli tonuna rakip olur mu :D
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 14:21

  AHMET SEZEN

  o zamanlar sahnelerinden dolayı cok reklamı olmustu fılmın ama yayınlanmadı dıye hatırlıyorum
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 17:09

  HALİT KUMRU

  bende pek hatırlayamadım yayınlanmadı büyük ihtimalle yayınlansada pek bişey anlasılmazmış :D