Menü

Enver Hoca

Arnavut devlet adamı (Gjirokaster 1908). Yükseköğrenimini Fransa ve Belçika’da yaptı. Fransız Komünist Partisi’ne girdi. Arnavutluk’tın İtalyan Alman işgaline karşı direnmesini örgütledi ve Arnavutluk Millî Kurtuluş Cephesi’nin önderi oldu. Savaşın başında kral Zogo ülkeden kaçtığı için işgale karşı direnen ve kurtuluş savaşı veren halkın lideri olarak arnavut milletinin başında hep o kaldı.

1941’de Arnavutluk Emekçi Partisi’ni kurdu. 1944’te başkumandan ve hükümet başkanı oldu. 1945’ten sonra Arnavutluk Halk Cumhuriyeti başkanı seçildi. 1954’te hükümet başkanlığından ayrıldı, ama Komünist Partisi genel sekreterliği görevini sürdürdü.Enver Hoca, Kıbrıs sorununda türk tezine uygun bir politika izledi. 1967 yılında yapılan Halk Cephesi Kongresi’nde bu konuda şunları söylemişti:

«Türkler, Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerinin hak ve çıkarlarına karşı yapılacak her saldırıya aynı biçimde karşı koymağa hazırdır. Arnavut milleti, Türklerin kanunî haklarını korumak amacıyle giriştikleri mücadelede kendilerine daima yardımcı olmuş, gelecekte de olacaktır».

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/turkiye-1923-1973-ansiklopedi-grubu)

07.10.2020 23:14

Kategoriler:   Kim Bunlar

Tags:  , ,

Yorumlar