Menü

Ercan Turgut Yemin Etti

TUZLA Piyade Okulu’nun Birinci Tabur, Birinci Bölüğü’nden Ercan Turgut, o gün heyecanını gizleyemiyordu. Asker giysileri içinde onu tanımak oldukça güçtü Yüzlerce asker okul bahçesine toplanmış, az sonra yapılacak «Yemin Merasimi» için hazırlanıyorlardı.

Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay Şadi Çetinkaya, merasim öncesi yapılan son hazırlıkları da gözden geçirdikten sonra, okul komutanı Tümgeneral Hakkı Kaya’ya tekmil verirken, bahçedeki askerlerin heyecanı son kertesine varmıştı. Okul komutanının konuşmasından sonra, hep birlikte İstiklal Marşı söylendi ve göndere bayrak çekildi.Sıra «Yemin Merasimi»ne gelmişti… Askerler, Türk bayraklarıyla donatılmış ve üzerlerine silahlar konulmuş olan masaların çevrelerine toplanarak, «El koy» komutuyla, sağ etleri silahların üzerinde, sol elleri ise arkadaşlarının omuzlarında olduğu halde askerlik yeminine başladılar.

Tuzla’ya gelen askerlerin yakınları da merasimi en az onlar kadar büyük bir heyecanla izlediler. Takım çavuşu olan ve bölüğünün flamasını taşıyan Ercan Turgut, gözleri ufuklarda, dimdik ayakta duruyordu. 900 kısa dönem askerinin «Yemin Merasimi» nden sonra askerlere yakınlarıyla hasret gidermeleri için izin verildi.Merasimi yaşlı gözlerle ve cüyük bir gururla izleyen Nihan Bol ve annesi Sevgi Bol, Ercan Turgut’la uzun uzun sohbet ettiler. En çok konuşan Ercan Turgut oldu:

«İnanın burada hayatı anladım… Vatan borcu, namus borcudur… Eğitimleri ile yemekleri ile askerlik bana çok yaradı. Kilo aldım…»

Uzun uzun askerlikten söz etti Ercan Turgut. Daha sonra nişanlısı Nihan Bol’un elini tuttu. Heyecandan ikisi de titriyordu. Konuşan yine Ercan oldu. Bu kez aldığı bir karan hemen açıklamak istediğini söylüyordu. Kayınvalidesi Sevgi Bol’un önünde bir açıklama yaptı: «Vatan borcu biter bitmez evleniyorum… Asker olduğum ilk günden bugüne kadar tek şey düşünüyorum. insan ne olursa olsun, yaşamını bir düzene sokmalıdır. Bu düşüncenin doğruluğunu asker ocağında çok daha iyi anladım. Bu nedenledir ki tezkeremi aldıktan sonra evleneceğiz.»Nihan Bol, nişanlısı Ercan Turgut’a sevgi dolu gözlerle bakıyor. Dakikalar dakikaları kovalıyor ve zaman su gibi akıp gidiyor. Bu arada Ercan ve nişanlısı bir aylık hasretlerini gidermeye çalışıyorlar İkisinin de düşündüğü tek şey, gelecekleri… Ercan’ın kayınvalidesi Sevgi Bol onların mutluluğuna tanık olurken fısıldıyor:

«Kırkbir kere maşallah… Allah ikisini de nazardan korusun…»«Yemin Merasimi» ile başlayan gün giderek akşama yaklaşıyor. Tuzlaya nişanlılarını, oğullarını. Kardeşlerini görmeye gelenler gruplar halinde dönüşe hazırlanıyorlar Ercan Turgut, nişanlısını ve kayınvalidesini uğurlarken yine aynı sözleri söylüyor:

«Vatan borcu biter bitmez evleniyorum…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-32-sayisi)

27.11.2020 00:09

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar