Menü

Erden Güvenç ve Yerli Sinema

SES 1967 Kapak Yıldızı Yarışması birincisi Erden Güvenç, ikinci fîlmini çevirdi… Cevat Fehmi Başkut’un meşhur «Paydos» adlı piyesi, rejisör Ülkü Erakalın tarafından filim haline getirilirken, «muallim Murtaze» nın oğlu rolüne Erden Güvenç seçildi. Filmini tamamladıktan sonra genç artist adayı ile konuştuk. Bursa’da çalıştığı İpekiş fabrikasından beş ay ücretsiz izin alıp İstanbul’a yerleşmişti.

– «Bursa’da çalışmam filim çevirmeme engel oldu Anladım ki artist olmak isteyenler İstanbul dışında oturmamalıymış. Hatta, Beyoğlu’ndan uzaklara da gitmemeli. Yerli filim prodüktörleri yakınlarında yaşayan insanları seviyorlar. Uzağa gidenleri ise hemen unutuyorlar. Meşhur olmak isteyenlere tavsiyede biie bulunabilirim: «Yeşilçam yakınından ayrılmasınlar.»

– «İkinci filmini bitirdikten sonra yerli sinema hakkında ne dersin Erden?»

Erden Güvenç ve Yerli Sinema– «On firmanın bana filim çevirtmesine imkan vermek için İstanbul’a geldim. Kabahat bendeydi. Onlar yakından tanımadıkları bir insan için nasıl senaryo yazdırsınlar? Yerli filim jönprömiyesi olmak kral olmaktan daha zor. On beş günde bir filim çevirip on binlerce lira kazanmak, Türkiye için çok büyük kazanç sayılır. Kim tek başına çalışıp ayda 50-60 bin lira kazanabilir? Sonra, şöhretin tadı sonsuz. Daha şimdiden beni tanıyorlar ve herkes yolda birbirine beni gösteriyor. Bu, bana sonsuz iftihar duygusu veriyor. Servet, şöhret, itibar, kredi ve saadeti de beraber getirebiliyor. Tabii iyi bir sinema politikanız olursa. Yakında yeni filimlerde buluşacağız sizinle. SES okurları filimlerimi sinemalarda görebilecek. Eğer 10 filim çevirdikten sonra başarı kazanırsam bu meslekte kalacağım. Her halde Türk sinemasının en büyük noksanı oyunculardır. 200’e yakın filim çevrilen bir memlekette 5 – 6 jönprömiyenin çok az olduğu muhakkaktır.»

Erden Güvenç ile Türk sineması yeni bir çehre, yeni bir isim kazanmak üzeredir.

Kenidisine bunu söylediğimiz zaman utangaç utangaç gülümseyerek teşekkür etti ve, «İnşallah zamanlar bu tipe bir de oyun gücü katacağım. Müsabakaya girmeden sinema hakkında çaşitli dillerde yazılmış kitaplar okumaya başlamıştım. Şimdi de tatbikatını yapıyorum,» dedi.

Erden Güvenç büyük bir tevazu içinde bunları söylerken yanımıza filmin rejisörü Ülkü Erakalın geldi ve yeni artisti hakkında -Deli Fişek’in rejisörü Aram Gülyüz’ün fikirlerini destekler şekilde- şöyle dedi, «Erden çok iyi bir tipe sahip. Kamera karşısında hiç acemilik çekmiyor. Onunla yeni bir yıldız kazandık, diyebildim.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-18-sayisi)

11.08.2019 00:49

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:41

    Anıl Dündar

    parlar parlar erden guvencte parlar ileri ki yıllarda
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 11:12

    ŞERİFE KUL

    ah erdem güvenç ne yakısıklıydın sen :)