Menü

Erol Büyükburç’u Yakından Tanıyalım

ŞARKICI Erol Büyükburç’u yeteri kadar tanıyoruz, ama, 6-7 yıldan beri filimlerde başrol oynayan, şu günlerde 11. filmi «Ayrılık» ı çevirmekte olan Erol Büyükburç’u yeteri kadar tanıyor muyuz acaba? Gelin hep birlikte ünlü şarkıcı – artistin Kennedy Oteli’nin pavyon kısmında bulunan setine gidelim ve onunla sinema hakkında bir konuşma yapalım.Setten içeri giriyoruz. Kocaman kocaman spotlar, etrafta dolaşan figüranlar, kamera. Rejisör Hulki Saner koltuğuna oturmuş, Erol Büyükburç’a biraz sonra çekeceği kavga sahnesini izah ediyor ve çekim başlıyor. 15 dakika kadar süren çekimden sonra, 150 lira yevmiye ile tutulan özel kavgacı figüranlarla boğuşmaktan kan – ter içinde kalan Erol Büyükburç yanımıza geliyor, işte birinci sorumuz: «İlk filminizin adı nedir?»

– «1964 yılında oynadığım ‘Plajda Sevişelim’. Komedi idi.»

– «Sinema mı, sahne mi?»– «Bu konuda ayrım yapmıyorum. Hem sahne, hem sinema. İkisinin de ayrı ayrı yeri var kalbimde. İkisini de çok seviyorum. Hem size bir şey söyleyeyim mi, üç sevgilim var benim. Sahne, sinema ve plak.»

Dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı, derler ya, buyrun işte! Erol Büyükburç’a böylesine ipe sapa gelmez bir soru daha: «Acaba ileride rejisörlük yapmayı düşünüyor musunuz?»

Meğerse Erol Büyükburç’un en hassas noktasına dokunmamış mıyız?… «Elbette… Ben çok yönlü bir sanatçıyım. 45 yaşımdan sonra yapmak üzere şimdiden rejisörlüğe hazırlanıyorum. Dışarıdan kitaplar getirdim.»

Erol Büyükburç’a yukarıdaki soruyu sorup, cevabını olumlu olarak aldıktan sonra daha kritik sorular sorabiliriz demek ki…– «Adınızın Türkan Şoray’dan sonra yazılmasına müsade eder misiniz?»

– «Düşünürüm, ama benden önce şöhret sahibi olmuş arkadaşlara karşı ukalâlık yapmayı sevmem. Ta ki istismar edilmeyinceye kadar.»

– «Şarkıcılık ile sinema arasında bir bağlantı…»

– «Eskiden filimlerimde hazır şarkılar okuyordum. Şimdi ise konuya, rolüme göre, beste yapıyorum, böylece sinema beni yeni yeni besteler yapmaya itmiş oluyor.»

– «Neden hep komedi oynuyorsunuz?»– «Son filmim ‘Ayrılık’ta ilk defa dram oynuyorum.»

Birden Hulki Saner’in sesi yırtıyor ortalığı: «Herkes sete.» Tabii bu durum karşısında bize de setten ayrılmak düşüyor!…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-36-sayisi)

24.11.2020 14:49

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar