Menü

Erol Evgin Söyle Canım Diyecek

HEP duyduk, hep gördük… Bugüne kadar basında çıkan röportajlarda bir araya gelen ikili – üçlü sanatçı grupları, dayanışma içine girdiklerini, aralarında güç birliği kurduklarını söyleyip durdular. Oysa, Nükhet Duru ile Erol Evgin, bugüne kadar Türkiye’deki sanat çevrelerinde hiç görülmemiş bir örnek ilişkinin ilk adımını attılar. Nasıl mı?

Erol Evgin uzun bir aradan sonra «Erol Evgin ve Renkli Dünyası» adlı bir LP yaptı. «Hisseli Harikalar Kumpanyası» müzikalı ile iki yıla yakın bir süredir sahne çalışmalarına ara vermiş olan sanatçı, bu uzun süre içinde, yalnızca «Söyle Canım» adlı 45’liği ile seslenebildi müzikseverlere… İki yıllık birikim, sonunda «Erol Evgin ve Renkli Dünyası» adlı LP’yi ortaya çıkarmıştı. Sanatçı da bu uzunçalarının şerefine bir kokteyl düzenleyiverdi. «Hisseli Harikalar Kumpanyası»ndan tanıdığımız ünlü sanatçılar, Adile Naşit, Yılmaz Guruda, Haldun Dormen, Nevra Serezli, Bedia Muvahhit, Metin Serezli ve Halit Kıvanç, bu kokteyle katılarak Erol Evgin’i kutladılar.

Ancak, Türk Hafif Müziği’nin bir dev ismi daha vardı o günkü kutlamada… Evet, Nükhet Duru… Dayanışmanın, güç birliğinin çok ötesinde, bir sanatçıda olması gereken duygululukla tebrik ediyordu Erol Evgin’i. Bu, herkesin özlediği bir davranıştı. Erol Evgin’in plağını Nükhet Duru tanıtıyordu. Herkes böylesine bir harekete susamış olmalıydı ki, ayakta alkışlıyordu…

Besteleri Melih Kibar’a sözleri Çiğdem Talu’ya, düzenlemeleri ise Esin Engin’e ait olan «Erol Evgin ve Renkli Dünyası» adlı LP ile ilgili olarak, bakın Nükhet Duru neler anlatıyor:

«Plakta yer alan şarkılar değişik konuları kapsıyor. Coşkulu, yoğun, zengin bir iç dünyanın, sanatçının renkli dünyasının büyüsüyle sarıyor dinleyeni…»

Sözü Erol Evgin alıyor:

«Şu andaki duygularımı kesinlikle anlatamam. Yalnızca çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Ayrıca, bu mutlu günümde beni yalnız bırakmayan dostlarıma, özellikle Nükhet Duru’ya sonsuz şükranlarımı sunuyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-31-sayisi)

02.08.2019 10:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar