Menü

Errol Flynn Niyetine

ERROL FLYNN, 1940 yıllarının en gözde aktörlerinden biriydi. «Vatan Kurtaran Aslan», «Sante Fe Yolu», «Centilmen Cim», «San Antonio Aslanları», «Kaptan Blood» ve «Güneş de Doğar» gibi filimlerin unutulmaz oyuncusu, 1959 yılında henüz elli yaşındayken hayata gözlerini kapamıştı.Aradan on yıl gibi uzun bir süre geçtiği halde Hollywood hala Errol Flynn’ın yerini dolduracak aktörü bulamadı. Errol Flynn’ın oynamış olduğu filimleri yeniden çevirmek gerekince de, rejisörler kara kara düşünmeye başladılar. Errol Flynn’ın oynadığı fijimlerin senaryolarını yeniden kaleme almak, dekorları yeniden hazırlamak, hatta bu filimlerde rol almış sanatçıların bir kısmının yerine yenilerini bulmak, sinema başkentinin kurt filimcileri için iş değildi. Ama gelgelelim Errol Flynn’ın yerine kamera karşısına kimi çıkaracaklardı? Nihayet geçenlerde aktörün ölümünün onuncu yıldönümü sebebiyle tertiplenen anma toplantısında bir karara varıldı. Errol Flynn niyetine oynatılacak aktörü seçme işi sinemaseverlere bırakılacaktı. Sinemaseverler bir mektupla, seçtikleri aktörün ismini ve bu seçimi yapmalarının sebebini filimcilere bildirecekler, filimciler de okuyucuların isteklerini yerine getirmeye çalışacaklardı.Filimcilerin yaptıkları ankete binlerce cevap geldi, işte bunlardan birkaçı:

«Eğer bir aktör Errol Flynn’ın yerini alacaksa, bunun uzun boylu, yakışıklı, genç görünüşlü, şık ve çapkın bakışlı olması gerekir. Bugün sinema ve televizyonda adı yeni yeni duyulmaya başlamış olan Roger Moore, bence bu tarife en fazla uyan aktördür. Roger Moore’un böyle bir görevi gerektiği şekilde yerine getirebileceğine inanıyorum. Zaten son zamanlarda Roger Moore’un saçları da adamakıllı seyrekleşti. Hele bıyık bırakınca Errol Flynn’a adamakıllı benzedi. Sinemada Errol Flynn rolünü Roger Moore’dan daha uygun birinin bulunacağını sanmıyorum.»«Beyazperdede Errol Flynn’in yerini alacak aktörü aramak için uzaklara gitmenize hiç lüzum yok. Zira iki numaralı Erol Flynn, Hollywood’da şansın yüzüne güleceği günü bekliyor. Bahsettiğim iki numaralı Errol Flynn, ünlü aktörün oğlu Sean Flynn’dan başkası değildir. Sean, tıpkı babasına benzeşçi gibi, artistliğe de çok hevesli. Erro Flynn’ın oğlu, bundan birkaç yıl önce yaptığı filim denemeleri parlak bir sonuç vermediği için bugün talihine küsüp bir köşeye çekilmiştir. Eğer Sean Flynn’ın son zamanlarda çekilmiş resimlerine dikkatle bakarsanız, genç aktörün gün geçtikçe babasına daha fazla benzediğini siz de fark edeceksiniz.»«Bana kalırsa Peter O’Toole, Errol Flynn’ın yerini dolduracak güçte ve özelliktedir. Errol Flynn’ın o güzel şivesi, milyonları peşinden sürükleyen tatlı sesi Peter OToole’da da mevcuttur. Tabii Peter O’Toole, birçok bakımlardan Erroi Flynn’dan daha üstün kalitede bir aktördür, ama bu da onun müteveffa aktörün yerini almasını önleyecek bir sebep değil. Üstelik Peter O’ Toole’da da Errol Flynn’daki ruhi düzensizliklerin bulunduğunu benim kadar sizler de bilirsiniz. İki aktör, ruh bakımından birbirlerine benzediklerine göre, mesele kalmıyor demektir.»

«Bence Errol Flynn rolüne en fazla layık olan aktör Laurence Harvey’ dir. Tabii ince bir bıyık bırakmak şartıyle. İngiliz asıllı olan bu yakışıklı aktörle, Errol Flynn arasında bir benzerlik bulunmadığını düşünebilirsiniz, ama Laurence Harvey’e biraz dikkatli bakar, hareketlerini yakından izlerseniz, bir çoğunuz bana hak vereceksiniz. İsterseniz bir kere Laurence Harvey’i Errol Flynn rolünde deneyiverin. Göreceksiniz pişman olmayacaksınız.»«Errol Flynn rolünü Ömer Şerif ten daha iyi oynayabilecek bir aktör düşünemiyorum. Romantik olduğu kadar, kabadayılık gösterilerinde de başarı sağlamasını bilen Mısırlı aktör, bıyığının şeklini değiştirirse, mesele hallolacak. Ömer Şerif de Errol Flynn kadar, hatta bugünün ölçülerine göre ondan daha yakışıklı bir aktör. Rol kabiliyetine gelince: Şüphesiz Ömer Şerif daha ağır basar.»

«Son yılların başarılı aktörü Terence Stamp, gerek dış görünüşü, gerek çevirdiği filimlerin çeşidi bakımından müteveffa Errol Flynn’ın yerini rahatlıkla doldurabilir. Terence Stamp, fizikman Errol Flynn’dan biraz daha narin, ama bunun ne önemi var. Bir kere Terence Stamp de kamera karşısında Errol Flynn kadar iyi kılıç kullanabilir. Zaten genç aktörün şimdiye kadar çevirmiş olduğu filimlerin çoğu da Errol Flynn’ın çevirmiş olduklarına benziyor.»«Sean Connery’den başka bir kimsenin Errol Flynn’ın rolünü oynayabileceğine ben şahsen inanmıyorum. ‘James Bond’ filimlerinin bu başarılı aktörü, her rolün üstesinden gelebilecek bir kabiliyettir. Üstelik fizikman da Errol Flynn’a çok benziyor.»

Errol Flynn’ın yerini alacak aktör seçimine yardımcı olmak isteyen sinemaseverlerin mektupları böylece uzayıp gidiyor işte… Elli yıllık ömrüne, kırk beş filim, üç roman, iki eş ve sayısız sevgili sıkıştırmayı başaran şöhretli sanatçının yerini doldurmanın güçlüğü bu mektuplardan da anlaşılmıyor mu?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1969-tarihli-43-sayisi)

20.01.2021 23:55

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar