Menü

Ersen’in Döşemeci Bestecileri

«DÖŞEMECİLER ne yapar?» diye sorsak, «Koltukları, kanepeleri, sandalyeleri tamir eder, yüzlerini değiştirirler» diye yanıt verirsiniz.

Ama aynı soruyu bir süre önce tür değiştirerek arabeske geçen Ersen’e sorduğumuzda yanıtı biraz değişik oluyor.

«Şarkı sözü yazarlar» diyor.

Böyle cevap vermekte de bir bakıma haklı. Çünkü, şarkıcının komşusu olan Süleyman Hızlı ve Selahattin Ircı adlı iki döşemeci Ersen’e şarkı sözü yazıyorlar.«Bana her gün birçok kişi yazdıkları şarkı sözlerini gönderir» diyor Ersen. «Bu arada komşularım Süleyman ve Selahattin de şarkı sözleri yazıp getirdiler. Doğrusu ilk gelenleri beğenmedim. Ama sonunda gerçekten güzel yazdılar.»

Şimdi de Ersen’in «Mucize» isimli uzunçalarındaki «Dayanamıyorum»un söz yazarı 12 yıllık döşeme ustası Süleyman Hızlı’yı dinleyelim:

«Kendime bir döşemeci dükkanı açmayı düşünüyordum. Ama param yetmediği için bu arzumu gerçekleştiremeyip işe girdim. Orada çalışırken bazı arkadaşlara bu fikrimi anlatıp bana ortak olmalarını istedim. Bu tekliflerim patronun kulağına gitmiş, işçileri ayartıyorsun diyerek beni kovdu. Eve gittim. Eşime dayanamıyorum diye feryat ettim. Sonra da içime doğanları yazdım.»

Ersen’in diğer söz yazarı 9 yıllık döşemeci Selahattin Ircı da şunları söylüyor:«Eskiden beri şarkı sözü yazıp biriktirirdim. Ersen Ağabey’le tanışınca bunları ona da gösterdim… Ama beğenmedi. Bir gün de «Hatamızı Bilmeden Çekiyoruzsu götürdüm. Tam istediği gibi bir şarkı olduğunu söyledi ve aldı. Ondan sonra o fikir verdi, biz de yazdık.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-24-sayisi)

03.10.2020 20:34

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar