Menü

Eşinin Objektifinden Emel Sayın

Yaz Mevsimi Geldi Emel SayınHAYDİ hayırlısı… Yesilçam’da esen fotoğrafçılık rüzgarı hızını gitgide arttırarak devam ediyor. Gün geçmiyor ki bir şöhretin daha eline bir fotoğraf makinesi alıp «güzel resim» peşinde koştuğunu görmeyelim. Ekrem Bora, Fikret Hakan, Ayhan Işık, Kartal Tibet, Tunç Oral, Engin Çağlar… Bunlar bir anda aklımıza gelen artist fotoğrafçılar. Görüldüğü gibi bu merak sadece erkek yıldızlar için geçerli.

Aynı rüzgar geçen yıl Yeşilçam’a giren «Sayın ailesi» nin kapısını da çaldı ve burada da kural bozulmadı. Emel Sayın değil ama, eşi yüksek mühendis ismet Kasapoğlu önce epey paradan çıkıp teçhizat düzdü, sonra kitaplar okuyup çalışmalar yaptı ve bir de baktık ki karşımıza «mükemmel bir fotofrağçı» olarak çıkıvermiş. Tabii her amatör fotoğrafçı gibi bir de foto-modeii var İsmet Kasapoğlu’nun… Emel Sayın hemen her gün saatlerce eşinin objektifi karşısında poz veriyor, İsmet Kasapoğlu da «çıkır çıkır» karısının resimlerini çekiyor. Emel Sayın’a sorarsanız durum «iyidir». Önceleri eşinin fotoğraf çekebileceğine inanmamış, ama sırf onun dediği olsun, hevesi kırılmasın (!) diye poz vermeyi kabullenmiştir. Ama filimler yıkanıp basılınca ortaya çıkan fotoğrafları Emel Sayın da pek beğenmiş, «Aman ismet, sen bu yola devam et!» demiş. İsmet Kasapoğlu ise «fotoğrafçılık» konusunda fazla iddialı değil. Üstelik kendisinin daha bu işin ilk basamaklarında olduğunu söylüyor ve çektiği resimlerin mükemmelliği konusunda da şöyle diyor:

– «Avrupa’da, ünlü fotoğrafçılar bir resim çekecekleri zaman modellerini saatlerce tetkik ederler, onun zaviyelerini araştırırlar ve en iyi resmi nasıl çekeceklerini düşünürlermiş. Ben hep karımın resmini çekiyorum, işte benim avantajım bu… Emel’i benden iyi kim tanıyabilir ki!»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-24-sayisi)

05.08.2019 10:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar