Menü

Yeni Yıldız Richard Chamberlain

Richard ChamberlainClark Gable, Gary Cooper, Tyrone Power ve Jeff Chandler’in ölümünden sonra yeni yetişen aktörler içinde sağlam bir isim yapan olmamıştı. Şimdi Richard Chamberlain, değil akranlarının, yaşlı şöhretlerin bile yerini alacak bir yıldız isim olarak dikkatleri üzerine topluyor.

İSMİ sinema aleminde yeni yeni duyulmaya başladığı zaman filmcilerin çoğu ona önem vermemiş, «Bu armut yüzlü delikanlı da nerden çıktı?» diye birbirlerine sormuşlardı… Oysa, filmcilerin «armut yüzlü» dedikleri genç adam, televizyon istasyonlarının en çok sevilen sanatçılarından biriydi… Yıllardan beri «Doktor Kildare» serisinde başrolü oynuyordu. Onunla anlaşması olan televizyoncular, genç «Doktor Kildare» i rakiplerine kaptırmamak için çeşitli çarelere baş vururlarken, rakip şirketler de genç adamın şöhretini gölgelemek amacıyla karşısına başka doktor adayları çıkarmışlardı…

Televizyon programlarının sevgili «Doktor Kildare» i gerçek ismiyle Richard Chamberlain, bugün Hollywood’un bir numaralı aktörü olma yolunda… Son yıllarda çabuk isim yapıp, gene çabucak unutuluveren genç aktörlerin hiçbiri eski şöhretlerin yerlerini dolduramamışlardı. Gary Cooper, Clark Gable ve Tyrone Power gibi şöhretler öleli aradan yıllar geçtiği halde, yeni isimler arasında hala onları unutturacak birine rastlanmamıştı.

Richard Chamberlain’in ise durumu bambaşka. Genç aktör, hayatını tamamen mesleğine vakfetti. Kısa zamanda ün yapıp birdenbire ortadan kaybolmaktansa biraz daha sabırlı olup şöhretini sağlam temeller üzerine kurmayı tercih etti.

Richard ChamberlainChamberlain, özel hayatında da genç meslektaşlarına hiç benzemiyor. Babası Los Angelesli bir fabrikatör. Mali durumu gayet iyi. Fakat Chamberlain ailesinin fertleri birbirlerine nedense pek fazla sevgi beslemiyorlar. Richard Chamberlain da öğrenimini tamamladıktan sonra evinden ayrılıp kendine ayrı bir hayat kurmuş. Artık baba ocağına ayda yılda bir uğruyor. Akıl danışmak istese, babasını yahut annesini aramak aklına bile gelmiyor… Aktörün kardeşleri de, Richard’ın durumuyla pek ilgilenmiyorlar. Ancak onun televizyon programlarında beğenmedikleri bir taraf olursa, telefonu açıp «Yahu Dick, geçen akşamki temsilin filan bölümü hoşumuza gitmedi,» diye kardeşlerini acı acı tenkid ediyorlar…

Richard Chamberlain, yalnız yaşamaktan hiç sıkılmıyor. Zaten işleri o kadar fazla ki, bugün evlenmek istese, bir deyişle, nikah dairesine gitmeye bile vakit bulamıyacak. Kendisiyle röportaj yapmak istiyen gazetecileri ancak öğle tatillerinde kabul edebiliyor.

Son zamanlarda aktörün genç yıldız Yvette Mimieux ile sık sık beraber görülmesi çeşitli tefsirlere yol açtı. Eşinden boşanmak üzere olan Yvette Mimieux, Richard Chamberlain’i çok beğendiğini, takdir ettiğini söylüyor, fakat aralarında hissi bir bağ bulunup bulunmadığını açıklamaktan çekiniyor.

Genç aktöre sorarsanız, çalışmadan yaşamanın hiçbir manası yok. Çeşitli maceralar peşinde koşmaktan hiç zevk almıyor. Fakat hayranlarının gönderdikleri aşk mektuplarını okumaktan hoşlandığı da muhakkak.

Richard Chamberlain, haftada ortalama 4.000 mektup alıyor. Bunların büyük bir kısmını ona aşık olan genç kızların gönderdikleri mektuplar teşkil etmektedir. Birçokları da genç aktöre «Doktorluğun kendisine çok yakıştığını onu beyaz perdede olsun, televizyonda olsun, sadece doktor kıyafetiyle, görmek istediklerini belirtiyorlar. Richard Chamberlain ise tam aksine, «Beyaz doktor gömleği giymekten artık bıktım,» diyor. «Bu yüzden beyaz renge bile düşman oldum. Hastanelerin eter kokulu koridorlarında dolaşmaktan artık nefret ediyorum. Fakat maalesef 4 yıl daha doktorluğa devam etmek zorundayım. Çeşitli televizyon şirketleriyle yapmış olduğum anlaşmalar yüzünden elim kolum bağlı.»

Hollywood’un büyük ümitler besliyerek bağlandığı genç aktör son derece ağırbaşlı ve prensip sahibi bir insandır. Son zamanlarda kazancı bir hayli arttığı halde, evindeki eski eşyalarını değiştirmedi.

Belirli bir gaye uğrunda günlerini çalışarak geçiriyor. Aşırı ve göze batacak hareketlerden daima çekiniyor. Hollywood’da kabiliyetiyle olduğu kadar, davranışlariyle de dikkati çekmek istiyor ve mükemmelen başarıyor da…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-17-sayisi)

31.08.2015 15:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:26

    Cemre Kan

    vay vay richarda bak :)
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:47

    SALİHA CAN

    yakışıklılığı dillere destandı:D