Menü

Eskişehirspor Antrenörünü Buldu

ÇOK değil, üç yıl öncenin, her takıma korku salan armadasıydı Eskişehirspor. Hangi takımın karşısına çıksa, «Aman aman» dedirtirdi.

Bir dolu başarıları vardı Kırmızı Şimşekler’in. Anadolu yıldızı olarak ün yapmıştı. Ligde vardı. Kupada vardı. Türkiye Kupası’nı kazanışı unutulmamıştı. Transferde, «Ben de varım» der, kimi isterse alırdı.GENÇLEŞTİRME POLİTİKASI

Ne var ki, geliri az, gideri boy boy olan Eskişehirspor bir dolu borca girmişti. Bir de buna istenilen yere gelememe eklenince, o coşkun taraftarın sesi çıkmaz olmuştu. Parayı atmak yerine, kökenden yetiştirme fikri ortaya atıldığımda bu fikir tüm olarak kabul edilmiş ve Eskişehirspor «Pahalı transferleri» bir kenara iterek genç oyuncu yetiştirme ve takıma kazandırma politikasına yönelmişti.

Geçtiğimiz iki yılda bunun gereği olarak Eskişehirspor alışılagelmişin çok gerisinde kalmıştı. Gegiç’in takımı bırakması Kırmızı Şimşekler için ayrı bir sorundu.ANTRENÖR SORUNU

Eskişehirspor’u zor günlerin beklediği giderek ortaya çıkmıştı. Yeni mevsim antrenörsüz başlamıştı. Abdullah Matay’ın ayrılmasından sonra Nunveiller’e kanca takılmış, ama transferi gerçekleşmemişti. Ligler başlamış, Eskişehirspor hala antrenör bulamamıştı. Yeniden göreve getirilen ve başarılı günlerde payı olan Aydın Begiter bu yoldaki çalışmalarını hızlandırmış, Romanya’ya gidip Popescu ile anlaşmıştı. Popescu, Romanya’da milli takım antrenörlüğü yanında Futbol Federasyonu Başkanlığı da yapmış kişiydi. Bilgisini Romenlerle birlikte yabancı ülkeler de kabul etmişlerdi. Dahası da, Popescu, şimdilerde yeryüzünün en ünlü antrenörlerinden birisi olan Kovacks’ın öğretmeniydi.Artık Eskişehirspor’un da bir antrenörü vardı. Artık Eskişehirspor da gelecek için olumlu düşünmeye başlamıştı. Ve artık Eskişehirspor da «Ak günlere» diyebilecek durumdaydı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-31-sayisi)

19.01.2021 00:13

Kategoriler:   Spor

Yorumlar