Menü

Esmeralda Müzeyyen Duraklı Konfeksiyonculuktan Dansözlüğe Nasıl Geçti?

BİR YANDAN kucağındaki kaşı gözü kıvırcık tüylerine karışmış, mat ve kara yün yumağına benzeyen ufacık köpeğini okşuyor, öpüyor:

Esmeralda Müzeyyen Duraklı Konfeksiyonculuktan Dansözlüğe Nasıl Geçti?“Benim hayatım roman. diyordu. Bur salı Müzeyyen Duraklı. Ama bu isini unutun artık. Belki de sadece pasaportunda ve üç çocuğunun nüfus cüzdanında kalacak bu isim..

Çünkü bundan beş yıl önce Bursa’dan kalkıp “Konfeksiyon” işçisi diye Frankfurt’ a gelen 27 yaşındaki Müzeyyen, şimdi lüks bir gazinoda “Streap- Tease” yapıyor. İsmi de dansöz “Esmeralda..” oldu.

– “Ne kazanıyorsunuz ?” deyince şöyle bir doğruldu..

– “Ayda dört bin Mark” dedi

– “Bari biriktirebiliyor musunuz?..”

Güldü:

– “Hem de nasıl.. Benim evde kuruşun bile hesabı vardır. Ne kadar olduğunu söylemem.. Göz kalır.Nazar değer.. Ama banka cüzdanı ne zaman yüz bin markı yazarsa, işte o zaman aufwi eder sehen Almanya”

– “Nereye doğru ?..”

– “Amerika’ya.. Bütün niyetim Amerika..”

– “Yine dansözlük mü yapacaksınız?..”

– “Evet. Esmeralda ölmez artık. Bu sanatı elde etmek kolay olmadı. Kolay kolay da terketmem..”

– “Yüz bin mark az para değil. Ne yapmayı düşünüyorsunuz ?..”

Dudak büktü:

– “Daha düşünmedim ama” dedi,”Amerika’da bir oryantal kulüp açmak fena fikir değil, hani. Kısmet.. Olursa, çocuklarımın da, benim de hayatım değişiverir…”

BOŞANDIKTAN SONRA

KOCASINDAN üç yıl önce boşanmış, çocuklarından büyüğü Nergis’i, Gemlikte kaynanasına bırakıp, Kurtkay ile Belkıs’ı yanma almıştı.

Evlenip ayrılmasını ve Almanya macerasını şöyle anlatıyordu:

– “Babam öldürüldükten üç yıl sonraydı. Yakışıklı bir gence kapıldım. Onu çok seviyordum.. Bir gün…

Gözlerini önüne eğdi.. Sesi titriyordu:

-“Ve bir gün iğfal etti beni.. Zorla evlendik” dedi. “Ama bu evliliği ikide bir başıma kaktı. Laborant idi.. İşini İstanbul’a nakledince Fatih’te ev tutmuştuk…”

FİLM 1964’TE KOPTU

Esmeralda Müzeyyen Duraklı Konfeksiyonculuktan Dansözlüğe Nasıl Geçti?GECELERİ, sabahlara kadar bekledim onu.. Oysa Beyoğlu’nun sigara , alkol ve parfüm kokusunun biribirine karıştığı ara sokaklarından başım çıkarıp ta, eve gelmek bilmezdi…”

“Nihayet 1964’te film koptu. Ayrılmaya karar verdim… Elimden dikiş geldiği için konfeksiyoncu olarak Almanya’ya yazıldım.

Cevap çabuk geldi.. Şimdi 10 yaşında olan büyük kızım Nergis’i Gemlik’te kayınvaldeme bıraktım. Diğer ikisini alıp buraya postu serdim. Ayda 450 mark geçiyordu elime. Yani boğaz tokluğuna çalışıyor gibiydim.. Üç yıl evvel izinli olarak gittiğimde boşandık.. O da başkasıyla evlendi…”

– “Dansözlük sonra mı başladı?..”

– “Evet, Çocukken de iyi oynardım ben. Bir gün burada, Alman arkadaşlarla eğlencemiz vardı. Küçük, tatlı bir gece kulübündeydik… Orkestra “Oryantal” parçalar çaldıkça, coştum,fırladım ortaya…”

– “Beni seyrettikçe, hepsi da coşmuşlardı. Bir curcuna, bir neşe, sabahlara kadar dolduk, taştık.. İşte o gündem bizim arkadaşlar, hem kulüp sahipleri ağız birliği etmiş gibi: “Oryantal yapsana sen..” dediler. “Çok daha iyi para kazanırsın. Bu kıvrak vücutla, bu oyunla harcama kendini…”

– Olur mu, olur. Anlaştık, işe başladım. Bizim oyun tuttu. Hadi arkasından bir başka kulübün teklifi. Hadi bir başkası daha.. Her teklifte para yükseliyor… Esmeralda Müzeyyen Frankfurt’ta şöhretin basamaklarını tırmanıyordu.

– “Peki çocuklar?..”

– “Onlar yatılı okulda. Ayda 400 mark ödüyorum. Gül gibi de yetişiyorlar. Büyüdükçe benim için problemleri de azaldı. İnşallah üniversiteye Amerika’da gidecekler. Dedim ya, 100 bin markı tamamlayınca eyvallah Frankfurt, aufwiedersehen Almanya…”

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/7-gun-dergisinin-1969-tarihli-30-sayisi)

01.09.2015 09:49

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:30

    Lale Kamacı

    Mesleginde ilerleyip kariyer yapmış hahahaah