Menü

Esmeray’ın Kendi Gibi Kıvırcık Dostu

«O, onu yapmış, bu bunu yapmış» diye sanatçıların çoğu birbirlerini yerken, Türk Hafif Müziği’nin kıvırcık saçlı iki şarkıcısı Bilgen Bengü ve Esmeray, omuz omuza verip yeni türleri Türk Müziği için birlikte çalışmaya başladılar.

Bir yıldır Türk Müziği Konservatuvarı’na devam eden Bilgen Bengü, boş zamanlarında utunu aldığı gibi, doğruca Esmeray’ın evine gidiyor. Esmer tenli sanatçıya bildiklerini, öğrendiklerini aktarıyor… Esmeray da Bilgen Bengü’ye kendi bilgilerini anlatıyor. Sonra sıra geliyor şan dersine… Bilgen ut çalarken, birlikte şarkı söylüyorlar. Bu arada hata yaptıklarında da birbirlerini eleştiriyorlar.Yukarıda yazdığımız gibi, bu yıl konservatuvara başlayan Bilgen Bengü, dört yıl süreli bu okulda, eğitim görüp, sanat müziği konusunda tam bir bilgi sahibi olmaya kesin kararlı.

«Eskiden beri sanat müziğine karşı büyük bir ilgim vardı. Bu türde etraflı bilgi sahibi olmak istiyordum. Ama bir türlü fırsat bulamıyordum. Bu yıl aradığım olanağı elde ederek, konservatuvara girdim… Okul sonrası Türk Sanat Müziği söylemeyi düşünüyorum. Buna karar verirsem Esmeray’la birlikte sahneye çıkabilirim.»Esmeray ise bu işe başlamış bile. Sanatçının kayıtlarını yaptığı yeni uzunçalarının bir yüzü ut eşliğinde söylenmiş sanat müziği parçalarından oluşuyor.

«Türk Sanat Müziği’ni çok seviyorum» diyor Esmeray. «Herkes tür değiştirip arabeske yöneliyor… Ben sanat müziği söylemeyi yeğledim. Hazırlamakta olduğum plakta üçü yeni beste olmak üzere beş sanat müziği şarkısı var. Bunların göreceği tepkiye göre kendime yön vereceğim. Bu uzunçaların evdeki çalışmalarında Bilgen gerek bilgisiyle, gerekse utuyla bana çok yardımcı oldu. Şimdi de çalışmaları sürdürüyoruz… İlerde belki de birlikte sahneye çıkarız.»

DAYANIŞMA KOMŞULUĞA DÖNÜŞEBİLİR

Şimdi size Esmeray’ın bir süre önce taşındığı yeni evden söz edelim. Boğaz’ın Anadolu yakasında yüksekçe bir tepe üzerine kurulmuş, bahçesi çeşitli çiçeklerle bezenmiş şirin bir site görünümünde. Evin içi ise alabildiğine büyük… Çalışmalar nedeniyle sık sık Esmeray’a gelen Bilgen Bengü, burada huzur bulduğunu belirtiyor ve şunları söylüyor:«Bizim ev de Boğaz’da ama deniz görmüyor. Üstelik de çok küçük. Sanki bütün eşyalar üst üste. Böyle deniz manzaralı, bahçeli ve geniş bir ev görünce hayran oldum. Eğer burada boş ev bulursam hemen taşınabilirim.»

Kimbilir, bir de bakmışsınız sanat alanındaki bu yardımlaşma komşuluğa dönüşüvermiş.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-24-sayisi)

03.10.2020 20:25

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 15 Temmuz 2016 11:21

    nilsu dönmez

    eski sanatçılar dayanışmayı özendiriyor.