Menü

Estella Blain Şaşırttı

GEÇENLERDE, Paris’te bir kadın şarkıcının yeni çıkan plağı, bir hayli tutundu ve kısa zamanda 300.000 satıldı. Üzerindeki dört şarkıdan özellikle «Je n’aime que toi» nin melodisi Fransa’da milyonlarca kişinin dudaklarından uzun müddet düşmedi. Bu şarkıcı 30 yaşındaki Estella Blain adında Paris’li bir genç kadındı.Başta herkes onun Sophia Loren, Brigitte Bardot, Jeanne Moreau veya Marilyn Monroe’ya özendiğini sanmıştı ve bu yönden onları taklit etmekle ihtimal kendi kendine bir reklam yapma amacını güdüyordu…

Bu sözler, genç kadının da kulağına gitmiş olmalı ki Estella kendini savunmak için geçenlerde ilgi çekici bir açıklama yapmak ihtiyacını duydu.

O güne kadar çıkardığı bütün plaklardaki şarkıların melodilerini Estella kendisi bestelemişti, işin garip tarafı «Ben ne nota biliyorum, ne de herhangi bir müzik kuralı» diyordu. Şarkılarını besteleme konusunda da gayet garip bir usulü vardı. «Önden şarkıyı yazarım. Kendi hissettiğim gibi buna bir melodi bulmaya çalışırım. Sonra bu melodiyi kendi sesimle teype alırım. Ardında da teypi çalarak, aynı sesleri piyanomda çıkarmaya çalışırım. Bir yandan da notasını kaydederim. En sonra da gerekli düzeltmeleri yapması için Alain Gorageur’e veririm.» diyordu.Bilindiği gibi Gorageur, Brigitte Bardot’nun söylediği şarkıların da aranjmanlarını yapmaktadır.

Estella Blain’in plakları arasında büyük orkestralar eşliğinde söylenmiş şarkılar da vardır. Oysa, köklü bir müzik bilgisi olmıyan yeni şarkıcıların plak şirketlerinde hemen orkestra refakatinde plak doldurmalarına izin verilmez. «L’enfant sur la plage», «Comment Savoir», «Une algue» isimli plaklar genç kadının başarı hanesine kaydedilebilecek müspet notlardır.

Bugün plak doldurmaya devam eden Estella, bir yandan televizyonda rol almakta, öte yandan film çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak «Lady Godiva» nin bir adaptasyonunda oynamıştı.-«Sizi Lady Godiva kılığında çıplak olarak bir ata bindirseler ve ‘Bir şehri baştan başa dolaşacaksınız, deseler, ne cevap verirsiniz?» diye soranlara, Estella Blain gülümseyerek:

-«At üstünde şarkı söyleteceklere hiç itiraz etmem» diye karşılık veriyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-31-sayisi/)

25.12.2020 11:54

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:31

  İrem Salur

  cabuk söndü ama
 • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 16:41

  HASAN YÜNCÜ

  gerçekten çok şaşırtmış ya :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 15:23

  HALİT KUMRU

  ve dünyadan bir güzel geçti gerçek anlamda