Menü
Geçmişin ebeveynleri de, minik yavrularının cinsiyetlerini renklerle yansıtırdı. Erkek çocuklarını taçlandıran renk, o zamanlarda da mavinin afacan tonlarıydı.
Eski kadınların egosuz tavırları, gülüşlerinden giyinişlerine kadar, etrafa neşe saçmaya çalışmaktı. Günümüz kadınlarının anti-ego halleri ise, rahatlığın uygunsuz vaziyetlerinde kendilerini bulmaya çalışmasıdır.
Aile bireylerinin arasındaki hiyerarşi; günümüz kardeşlerinde de gözlenmektedir. Erkek kardeşlerde, asiliğin rengi henüz oturmamasına karşın, kız kardeşler siyah ve griyi çoktan benimsemişlerdir.
Vatkasız, kendini kötü hisseden narin yapılı kadınlar, omuz başlarına kondurdukları çıtçıtlı süngerlerle, hayatı daha güçlü karşıladıklarını iddia eden hallerini, aramızda gezindirirlerdi.
Her çocuğun, yeni keşiflerle büyümeye çalışan bir tarzı vardır. Küçük çocuklar arasında adeta hiç eskimeyen bu trend, kendilerini rahat hissettikleri kostümlerde zirveye ulaşacaktır.
Şairlerin, fularlarda gizledikleri trend akımını; gençler, gömlek üstü giydikleri derli toplu, düğmeli hırkaların iç ceplerinde sakladıkları, yasak şiirlerle ezip geçti bir zamanlar.
Güzelliğini, iş hayatının dik yokuşlarında, merdiven olarak kullanan dişilerin, masalarında otururken, içlerinden uyumsuz, rakipsiz, ve kifayetsiz biri çıkar. Güzellik yeterli değildir artık.
Hiç çalışma hayatı olmayan ve korkutucu ihtirası bulunmayan kadınlar, nostalji olmuş yıllarda, taşıdıkları her objeye dinginlik ve doygunluk aksettirirlerdi.
Yoğun iş temposunda çalışan erkeklerin içinde, haftasonları aktivite yaparak dinlenen, aristokrat bir kesim mevcuttur. Bu kesim; sükseli brunchların kaçınılmaz favorisidir.
Yaşamlarının bir çoğunu saniyelere bölmüş bir düzenlilikte koordine edebilen kadınların gölgesinde oluşmuş moda akımları, eleştiri almamış, ancak takip de edilmemiştir.
Bebeklik zamanı, her dönemde cinsiyetsizliğe odaklanmıştır. Hiçbirimiz, bebeğin cinsiyeti ile ilgilenmez. Tek önemli olan, şeker gibi duruşu ve bizlere benzeme ihtimalidir.
Her dönemde kadınların varolan tropikal hallerini, mis gibi kokular içinde taşıyan tarz, bu dünyaya büyük bir nefes alma olgusunu getirir; sıkıcı havayı dağıtırcasına.
Bir bebeğin gülümsemesinde bile gizlenmiş şirinliğin, karşı tarafa yansıması, sarı renk baskınlığında zor bir olgudur. Başka renk aksesuarlarından alınacak yardım kaçınılmazdır.
Her insanın kendine ait tarzı, kişinin müptela olduğu modanın ilacıdır aslında. Tavırlarımızın şekillendirdiği tarzlar munistir. Eğreti duranlar ise, emanet değeri görecektir.
Moda akımlarının bir zamanlar öncüsü olan meyve sebze desenli kumaşları tercih eden kitle, günümüzde " ikoncan" lakabını alan kişilerdir.
Çocuk olmak, gökkuşağı gibi serilmektir boylu boyunca hayata. Renklerin uyumundan çok, varoluşları neşelendirir insanı. Mutluluğun maskotu olduklarından, hep yanı başımızda isteriz onları.