Menü

Eurovision’dan Ümit Kesildi

YENİ bir Eurovision finali, yeni şarkılar, besteler her yıl olduğu gibi müzik dünyamıza bir hareketlilik, yeni bir soluk getiriyor. Ama sadece Türkiye sınırlarında kalıyor bu heyecan. Kendi içimizde başarılı olarak müzik dünyamıza yeni bir soluk getiren bu şarkılardan hiçbirinin, uluslararası bir yarışmada pek ses verebileceğini ummuyor kimse. Yine tüm besteler Eurovision kokuyor. Parçalar akılda kalıcı değil, seslendirenler, gözde şarkıcılarımız, ama sahnede sempatik ve renkli olmayı pek başaramıyorlar.Bu yılkı finallerde iki grup yarıştı. Beş Yıl Önce 10 Yıl Sonra ve Eurovision için kurulmuş bir yeni grup. Ben Sen O… İsminden de anlaşılacağı gibi üç kişiden kurulu grupta yer alan Işık İiter ve Serhan Üniüer kardeş. Semra Öztan, «Mutluluk Dansı» adlı eserin bestecisi ve söz yazarı. «Mutluluk Dansı»nın aranjörü Garo Mafyan, kareografisti devlet balesinden Haldun Yedican…

Sezen Aksu bestesini ve aranjörlüğünü Onno Tunç’un yaptığı, sözlerini Aysel Gürel’in yazdığı «1845» adlı şarkı ile katıldı finallere… Neco ise bu yıl, üç şarkıyı birden seslendirdi. Finallerin ilk günü, Selçuk Başar’ın bir bestesi olan «Tövbeliyim» ertesi gün Selmi Andak’ın «O Şarkıyı Henüz Yazmadım» ve Selçuk Sun’un «Olmaz Olsun» adlı şarkılarını söyledi. «O Şarkıyı Henüz Yazmadımsın sözleri Aysel Gürel’e, diğerlerinin sözleri Ayşe Manioğlu’na ait.Aysel Gürel, yine formunda bu yıl da… Üç şarkıda imzası var. Finallerin ilk gününün ilk şarkıcısı Coşkun Demir, sözü ve müziği Selmi Andak’a ait olan «Sanki Daha Dün Gibi» ile yarıştı… Şarkının aranjörlüğünü Uğur Dikmen yapmış…

Ayşegül Aldinç ile Selahattin İçli Eurovision’dan Eurovision’a yine karşımızda. Selahattin İçli’nin Türk müziği motiflerinden yararlanarak bestelediği «Merhaba Ümitsin sözlerini geçen yıl olduğu gibi Cansın Erol yazdı, aranjörlüğünü Esin Engin yaptı. Selahattin İçli, Türkiye’yi temsil edebilecek tek şarkının, kendilerininki olduğunu söylüyordu.Bu yıl ilk kez Eurovision finaline katılan Nükhet Ruaean, besteci Arif Serdengeçti’nin «Hayallerin Işığında» adlı eserini seslendiriyor. Şarkının sözlerini Aysel Gürel yazdı, Garo Mafyan aranje etti.

Yarışmanın son finalisti Kayahan, sözünü ve müziğini Yusuf Eradam’ın yazdığı «Kaç Para» adlı eserle katıldı. Aranjörlüğünü Ümit Eroğlu’nun yaptığı Kayahan’a eşlik eden Grup Tempo’da 3 dansçı ve 2 vokalist yer alıyor. Kayahan ve Grup Tempo, yarışmadan sonra da birlikte çalışmayı düşünüyorlar.

işte Eurovision’un seyir defteri… Bu tekneler bizim sularımızda İyi gidiyor da açık denizlere açıldılar mı okyanuslardaki küçücük filikalar gibi kalıyorlar nedense…(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-9-sayisi/)

27.02.2021 02:58

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar