Menü

Farrah Fawcett Yeniden Doğdu

SİNEMADA ve özellikle televizyonda, pek çok oyuncu, çoğunlukla canlandırdığı tipin kişiliğiyle yer eder seyircinin kafasında. Hele tutulan dizilerde oynayanlar, hemen özdeşleşiverir oynadığı kişiyle seyircinin gözünde… Farrah Fawcett örneğin; onun adını duyan bir kişinin aklına ilk gelen «Charlie’nin Melekleri» dizisi olmuyor mu?Hollywood’un sarışın bombası, bu dizide oynadığı zaman, bir «Farrah Modası» estirmişti her yerde.. Giysileriyle, davranışlarıyla, gülüşleriyle ve hele hele saç biçimiyle. Charlie’nin bu güzel meleğinden etkilenmeyen mi kalmıştı? Artık kuaföre giden kadınlara sorulan «Nasıl olsun?» sorusunun yanıtı «Farrah saçı» oluyordu. Farrah Fawcett her yerde bu tipiyle tanınır olmuştu… Gelgelelim, bu durum kısa bir sure sonra rahatsız edici olmaya başladı onun için. Bir oyuncuydu o. Oyun gücünü, sanatını bir tek tipe hapsetmeyi, tek bir tiple kısıtlamayı hiç istemiyordu.

«Bana göre bir oyuncunun gücü, değişik tipleri, değişik karakterleri aynı başarıyla canlandırmasından geçer» diyen Farrah Fawcett, Jill Monroe rolünün, sanatının çevresine bir duvar ördüğüne inanıyor ve şunları söylüyordu: «Sanatımın çevresine örülen bu duvarı aşmalıyım. Sonra bu tetiple tanınmam, yalnızca sanatımı sınırlamakla kalmıyor, aynı zamanda yanlış tanımlanmama da yol açıyor. Hollywood’da kimse benim sanat gücümden, yeteneğimden söz etmiyor. Varsa yoksa ne kadar güzel olduğum, ne kadar çekici olduğum… Oysa bir süs kadını olmak değildi benim amacım.»Bütün bunlar bir hayli düşündürdü. Farrah’ı. Ne yapacağına bir türlü karar veremiyordu. Bir ara uğraşı alanını değiştirmeyi bile düşündü.

Derken bir şimşek çaktı kafasında. Evet ne yapacağını biliyordu artık. Uzun süren kararsızlık dönemi gerilerde kalıyordu şimdi. Farrah Fawcett «Öncelikle kafalarda oluşan ‘Sarışın bomba’, ‘Seks ilahesi’ gibi izlenimleri silmem gerekiyor» diyerek, bunu nasıl yapacağını şöyle anlatıyordu: «Bunun da yolu, bütün bu nitelemelere neden olan görünüşümü, tipimi değiştirmekten geçer.» Önce o dillere destan olan, bir modanın öncülüğünü yapmış olan saçlarından başladı işe. Artık sereserpe, alabildiğine özgür olmayacaktı saçları. Toplayacaktı onları.«Sonra giyimimi de değiştirmem gerekiyor. Artık spor giysiler yerine klasik giysileri yeğleyeceğim.» Tabii davranışları da bunlara uygun olacaktı. Ve düşündüklerini yaptı da Farrah. Aynadaki eski görünümüne ayakkabısını fırlattı ve yepyeni bir Farrah Fawcett oldu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-32-sayisi)

26.11.2020 21:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar