Menü

Faruk Peker İyice Şımardı

-”Yahu sen ne yaramaz adamsın be. Laf anlamıyormusun kardeşim. Gelirken daha sert yüz takınacaksın. Elbise teşhir etmiyorsun. Senden de aktör olursa…”

-”Tamam baştan yapıyoruz. Motor… Yürüsene Faruk… Yahu sırıtmadan yürü… Allah boy vermiş akıl nasip etmemiş…” Film seti sanki tımarhane gibi herkesin birbirine bağırdığı bir salona girdik. Yeşilçam’ın aklı başında ve tecrübeli yönetmeni Orhan Elmas sinirden kıpkırmızı olmuş yüzüyle durmaksızın yukarıdaki sözleri sıralayarak bağırıyordu.Karşısında İse bir ilkokul çocuğunu göstermeyeceği masumiyet ve pişmanlık içinde Faruk Peker duruyordu. Bir yanda Ahu Tuğba ile Salih Güney Orhan Elmasın Faruk Peker’e nasıl hareket yağdırdığına kıs kıs gülerek tanık oluyordu. Ve sonunda bir başka söz bombası patladı Orhan Elmas’tan… “Seninle bir daha film çekenin… Sana bir daha film teklifi yapanın…”

Yeşilçam’da çekilen jön sıkıntısının yarattığı şöhret Faruk Peker yakışıklı bir manken olmanın avantajlarını film setine ilk attığı adımdan itibaren dezavantaja döndürdü. Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz gibi Yeşilçam’ın usta yapımcı yönetmenlerinin değil film çevirmek adını bile duymamak için isyan ettikleri bu genç mankeni aslında önce Müjde Ar şöhret etti. Ama Müjde Ar sağlam başladığı filmi hasta bitirdi.Çünkü eski başbakanlardan Recep Peker’in torunu olarak adını duyuran Faruk Peker’in kaprisleri, yaşına sığmayan şımarıklıkları ve görenlerin şaşıp kaldığı kötü huyları Müjde Ar’ı bir sinir küpü yapmış ve gastritini azdırmıştı. Daha sonra Nükhet Duru, Banu Alkan, ve Ahu Tuğba ile film çeviren Faruk Peker iyi bir aktör olabilmek İçin çok çaba harcasada elinden birşey gelmedi. Ancak dediğimiz gibi Yeşilçam’daki jön sıkıntısı Peker’in önüne bir film bitmeden ikinci teklifin gelmesini sağladı. Çünkü Tarık Akan, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın gibi aktörler kendilerini bir firma olarak görüyor ve de yanlarına yardımcı kadın oyuncu alarak kamera karşısına geçiyorlardı. Tek başına film çevirmek için kendine güvenen kadın oyuncularda büyük aktörler yerine Faruk Peker gibi gençleri denemeye başladılar. Ama hiçbirisi başbakan torunu, küpeli aktör Faruk Peker kadar şanslı çıkmadı. Acemi şansı bol olur derler. Şimdi daha çok inanmışsınızdır bu söze değil mi?..

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1983-tarihli-7-sayisi/)

20.01.2021 16:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar