Menü

Fatma Girik Dansöz Oldu

Tepebaşı’ndaki Sümer pavyonda çekilen dans sahnesi “Ağa Düşen Kadın” adlı filmin, çalışma sırasına göre son iş günlerinden biriydi. Filmin yönetmeni Nazmi Özer, oyuncuları da Fatma Girik, Kuzey Vargın, Devlet Devrim ve Nubar Terziyan’dı… Sümer pavyonda önce Kuzey Vargın’la Yıldırım Gencer’in kavga sahnesi çekildi. Bir kaç defa tekrarlanan bu sahnede Gencer çenesinden ve alnından yaralandı.

Fatma Girik Dansöz OlduVe bir süre sonra da çalışma sırası Fatma Girik’e gelince, hemen üzerindekileri çıkarıp özel olarak hazırlanmış dans kostümünü giydi. Siyah file ve beyaz fırfırlarla süslü, bir bacağını kalçasına kadar açık bırakan bu kostümle Fatma Girik, ateşli İspanyol dansözlerine benzemişti. Ayrıca saçlarının arasına bir yapma gül iliştirmiş, kulaklarına da iri halka küpeleri uhuyla yapıştırmıştı. Fatma Girik’in bu dördüncü defa dansöz oluşuydu filmlerde. Bundan önce de birkaç defa filmlerde bol bol gerdan kırıp göbek atmıştı.. Bu defaki dansın türü “Egzotik oriyental” ismi de “Bağdat Geceleri”ydi.

Fatma Girik, parmaklarına kastanyetleri takıp piste çıkınca, ünlü sinema yıldızlarına dans hocalığı yapan Kudret Şandra:

– “Fatma’nın giydiği kostüm stili yanlış. “Bağdat Geceleri” adlı dansın kostümüyle hiç ilgisi yok” dedi.

Şandra da Fatma Girik’in ardından piste çıktı. Hasır şapkalı orkestranın eşliğinde, önce Kudret Şandra müziğe uyarak, kıvrıla kıvrıla dansa başladı. Fatma Girik, bütün bu ritmik hareketleri dikkatle izliyordu.

– “Yahu bu çok uzun dans, ben nasıl aynısını yaparım” dedi.

Yönetmen Nazmi Özer de:

– “Yaparsın yaparsın, zaten bu dansı Şandra’nın oynadığı gibi ayni uzunlukta, sinema olarak çekmeğe imkan yok. Hem gereksiz bu filmde, böyle uzun bir dans dedi.

Bu defa Fatma Girik pistin ortasındaydı. Ve Şandra’nın bıraktığı yerden başladı. Girik, hocası Kudret Şandra’ya taş çıkartacak biçimde, bütün vücuduyla kıvrılıyordu. Birkaç provadan sonra Nazmi Özer:

– “Tamam Fatma, istediğim buydu. Hazır olun çekiyoruz… Motor!…” dedi.

“Ağa Düşen Kadın” filminde Fatma Girik her kılığa girmişti… Sinema hayatında bu dördüncü dansözlüğüydü. “Filmlerde bu kadar zamandır en ateşli oriyentalinden, en hızlı apaş’ına kadar danseder dururum da, normal hayatımda bir türlü dans etmesini beceremem” derken bilinen bir gerçeği söylüyordu…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1967-tarihli-561-sayisi)

01.09.2015 09:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:06

    İrem Salur

    başlık fotografında bacagı nasıl kalın cıkmıs öyle cok kötü
  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 11:27

    HALİT KUMRU

    her hareketi ayrı bir olaydı ama bu dansözlük olayını hatırlamıyorum adresinge teşekkürler güzel bir habermiş :D