Menü

Fatma Girik El Öpmeye Gitti

Bir fıkra vardır: Acemi kaptan sefere çıkmak üzere. Emir vermiş, demir alınmış, emir vermiş düdükler ötmüş, emir vermiş adamlar sağa sola koşuşmuşlar, ama emir vermiş vapur hareket etmemiş. Kaptanın canı sıkılmış ve yanındakilere, «Emir verdik, niye hareket etmiyor bu gemi?» diye sormuş. İçlerinden biri, «İstim gelmiyor kaptan,» demez mi? Acemi kaptan şöyle bir düşünmüş sonra, «Eh n’apalım» demiş. «Biz önden gidelim. O da arkadan gelir her halde!.»

Fatma Girik El Öpmeye GittiFatma Girik’le Durul Gence’nin nişanı da insana ister istemez bu fıkrayı hatırlatıyor. Biliyorsunuz, geçenlerde Fatma Girik, Durul Gence ile jetlere nal toplatacak bir süratle nişanlanıvermişti. Ama iş bu kadar aceleye gelince, yani karar verme, yüzük alma ve nişanlanma 2-3 saatin içine sıkışıverince, bazı aksaklıklar da olmuştu tabii… Mesela nişandan önce yapılması adet olan «kabir ziyaretleri» yapılamamış, Durul ailesi tam kadro nikahta hazır bulunamamışlardı. Nasıl bulunsunlardı ki? Fatma’yla Durul, bu yıldırım nişanın davetiyesi konusunda da yıldırım hiziyle hareket etmişler ve ancak birkaç kişiye telefonla haber verebilmişlerdi. Telefon ettiklerinin bir kısmı da zaten o sırada evde yoktu. Durumu gören Durul’un annesiyle babası, «Neyse, bari yarın akrabaları bir bir dolaşırsınız, kabire gidersiniz, olur biter,» demişlerdi… Demişlerdi ama o da olmamıştı. Fatma’nın ertesi gün İstanbul’da, filim setinde olması gerekiyordu. Bunun üzerine hepsi bir araya gelip bir hal çaresi aramışlar ve sonunda, «Geç olsun, temiz olsun,» deyip Fatma’nın İstanbul’ da işleri hafifler hafiflemez ilk fırsatta Ankara’ya gelmesini kararlaştırmışlardı.

İstanbul’da tam bir hafta boyunca gece gündüz demeden sette çalışan Fatma Girik nihayet bir günlük fırsat bulabildi ve uçağa atladığı gibi Ankara’nın yolunu tuttu. Hava meydanında onu nişanlısı Durul Gence karşıladı. İki genç hemen bir arabaya atladıkları gibi Durul’un anneannesinin evinin yolunu tuttular. Gelinlerinin alandan dosdoğru oraya gideceğini bilen «Gence ailesi» de anneannenin evine sabahtan gittiler.

Fatma Girik El Öpmeye GittiFaika Pazarbaşı Hanım, gelinini pek sevdi, «Tuh tuh, kırk bir kere maşallah. Allah kem gözden saklasın, pek şirin, pek güzelmiş vallahi,» diyerek Fatma’ya bir sarıldı, iki yanağından bir öptü ki, sormayın… Fatma Girik de «anneannesini» pek sevmişti. Hemen ikisi bir köşeye çekilip konuşmaya başladılar. Fakat yemek zamanı gelip de Faika Hanım onları sofraya davet edince işin rengi birden değişiverdi. Fatma sofrayı görür görmez, «Aşkolsun anneanne,» dedi ve ona «şakacıktan» darıldı. Faika Hanım gelini şerefine mükellef bir sofra donatmıştı. Kuş sütünün bile eksik olmadığı masada ne varsa hepsini, «Bunları benim gelinim yiyecek,» deyip kendi elceğizi ile hazırlamıştı. Fatma ona, «Bu kadar zahmete ne lüzum vardı anneanneciğim,» dedi ama yaşlı kadın şakacıktan kızan gelininin serzenişlerini tatlı diliyle karşıladı, un – ufak etti. Biraz sonra Durul, Fatma’ya «Hadi» diye işaret edince kalktılar ve Faika Hanımla «büyükbaba» Abdullah Pazarbaşı’nın, «Aaa, daha geleli ne oldu ki. Yüzünüzü bile iyice göremedik,» diye itirazlarına aldırmadan ellerini öptüler, hayır dualarını aldılar ve aşağıya indiler. Şimdi sıra «kabir ziyaretine» gelmişti. Fatma- Durul çifti nişan öncesi yapmaları gereken şeyleri nişandan sonra bir, bir yerine getiriyorlardı. Daha doğrusu Fatma- Durul nişanının istimi fıkradaki gibi arkadan geliyordu.

Mezarlıkta Durul’un babaannesi Begüm Gence’nin mezarını da ziyaret eden gençler o akşam bir kulübe gittiler. Önce dans ettiler, sonra Durul sahneye çıktı ve o akşam sadece «Fato» su için çaldı. Ertesi sabah ilk uçakla Fatma, İstanbul’a dönerken her ikisi de birkaç günlük de olsa, ayrılmanın hüznünün yanında aile büyüklerinin isteklerini yerine getirmenin huzuru içinde, «Evlensek de, ayrılıklardan kurtulsak,» diyorlardı.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-45-sayisi)

10.08.2019 23:51

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:24

  VELİ TOPUZ

  gençlik aşkım desem yeridir. Çok beğeniyordum Filiz Akın'ı :)
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:49

  CEYLAN KIRIMLI

  yanlış yazmışsın veli burda fatma girik var :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:50

  MÜSLÜM KOŞAN

  ahahah veli aşmış resmen :D:D
 • Yayınlandı: 4 Ocak 2016 15:41

  selim yüce

  Fatma Girik nişanlandı ama devamı gelmemiş...