Menü

Fatma Girik İzmir Fuarı’nın Kraliçesi

İZMİR Fuarı’nın en şöhretli kadını Fatma Girik, Yeşilçam’ın en iyi kadın oyuncularından birisi olarak kabul edilen Fatma Girik’i bu yıl sinemalarda oynayan «Boş Beşik», «Büyük Yemin» gibi filimlerde köylü kadını kıyafetinde, ayağında şalvarı, başında yazması, ellerinde kınası ile görüp de, «Aaa! Köylü kıyafeti Fatma’ya ne de yarışmış,» diyenler, aynı Fatma Girik’i bu defa Fuar gazinolarında beli açık tuvaleti ile şarkı söylerken görünce şaşırıp kalıyorlar, «Fatma Fuar’ın kraliçesi,» demekten kendilerini alamıyorlar..Bu yıl Fuarla ikinci defa gelişi Fatma Girik’in.. Ve süksesi geçen yılla ölçülemeyecek kadar fazla. Bunun da başlıca iki sebebi var. Bir kere repertuvarı geçen yıla oranla hayli dolu ve Fatma Girik sahneye iyice ısınmış, alışmış…

Yeşilçam’da filimlerde oynarken evinden sete, setten evine gidip gelen, bunun haricinde önemli bu sebep olmadıkça sokakta, eğlence yerlerinde, kalabalık arasında pek gözükmeyen Fatma Girik’in İzmir’deki günleri nasıl geçiyordu acaba? Bu soruyu perdemizin ve sahnelerimizin ünlü yıldızına sorduğumuz zaman bir an düşündü ve başladı anlatmaya:

– «Her gece iki gaz,noda sahneye çıkıyorum. Gece geç saatlerde işim bitiyor. Otele geldiğim zaman turşuya dönüyorum. Ancak öğleye doğru kalkabiliyorum yataktan. Banyo, yemek falan derken ikindiyi yapıyoruz. Haftaya iki gün de matine var. Anlayavağınız günlerim İstanbul’dakine rahmet okutacak derecede jet hızıyla akıp gidiyor İzmir’de..» Sonra gülmeye başlıyor Fatma Girik «Aşka vakit yok çocuklar!..» diyor. «İzmir’de aşksız yaşıyoruz.»İçimizden «Acaba?» diye geçirirken, gene bir başka Yeşilçamlının kulağımıza fısıldadığı şu cümleler geliyor aklımıza: «Çocuklar Memduh Ün cumartesi veya çarşamba günleri İzmir’e geliyor, bir iki gün kalıp gidiyor.»

İzmir’in en lüks oteli olan Efes’te kalan Fatma Girik’in günlük masrafı, otel, yemek, berber, yol parası dahil 500 lira. Günlük kazancı ise 6000 lira. Yani her gece 5500 lira net kar. Bir ayda eder 165.000 lira. «Allah bereket versin!» diyor Fatma Girik, «İki yıldır sahnedeyim ve sinemadan çok daha fazla kazandım. Bu gün kıyıda köşede kötü günlerim, yaşlılığım için biriktirdiğim birazcık param varsa, hepsini sahne verdi bana. Sinema ise bizim gibi iki mesleği olan sanatçılar için vitrin. Ama şu da bir gerçek ki, Yeşilçam‘ın şöhreti olmasaydım, bu paraları kazanamazdım.»Fuar bittikten sonra İstanbul’a dönecek Fatma Girik. Ve ayağındaki tozları silmeden ver elini Avrupa.. Önce Bulgaristan’a gidecek, sonra sırasıyla Yugoslavya, İtalya, Almanya ve Fransa.. Buralarda birkaç ay önce çevrilmesi gereken, Fuar yüzünden çekimi ertelenen «Hippi Fatma Avrupa»da filmini çevirecek..

Bu filim için çok iddialı konuşuyor Fatma Girik. «İster inanın ister inanmayın,» diyor, «bunca yıllık meslek hayatımda ilk defa bir filmin senaryosunu başından sonuna kadar okudum ve de su gibi ezberledim!..»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-36-sayisi)

24.11.2020 14:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar