Menü

Fatma Girik Setten Kaşla Göz Arasında Kaçtı

Telefon çaldı, açtık.

– «Merhaba, ben Fatoş… Tanıyamadın mı? Hoppala, yahu bugün karşımıza hep tanımayanlar çıkıyor. Fatma Girik yahu. Geleyim mi? Bırakmıyorlar ki geleyim.»

Fatma Girik Setten Kaşla Göz Arasında KaçtıAllahın bildiğini kuldan niye saklıyalım, çok şaşırdık. SES mecmuasında 7’den 70’e kadar herkes Fatma Girik’i tanırdı… Niye bırakmamışlardı? Düşüne düşüne aşağıya indik, sağa sola bakındık. Her halde biri bize soğuk bir şaka yapmış olacaktı, çünkü görünürde Fatma falan yoktu. Onun için ters yüzü geri döndük ve tam o anda Fatma Girik’in o biraz genizden gelen hafif kısık sesini duyduk: «Haydiii, gördün mü sen işi. Bu da tanıyamadı işte. Anlaşıldı oğlum biz bu makyajla ancak apartman kapıcısı oluruz!»

Hep birlikte yukarı çıktık. Fatma yazı işleri odasına girer girmez hemen boş masalardan birine çöktü. Yün çoraplı ayaklarını masanın üstüne uzattı, yeldirmesini yelpaze gibi sallamaya başladı. Sonra da anlattı:

– «Bu civarda filim çeviriyorduk. Etraf malum… Bir kalabalık ki sormayın gitsin. Üstelik hava da sıcak mı sıcak bugün. Sıcak bir yandan, kalabalık bir yandan. Üstümdeki elbiseler, yün çoraplar, başörtüleri bir yandan, bunaldım durdum. Bir an geldi şırakk diye bayılacaktım. Filimse filim, işse iş, meslekse meslek, paraysa para, ama önce can deyip seti tatil ettirdim. Eve gitmeyi gözüm yemedi. Çünkü otomobilin içi de fırın… Birden aklıma siz geldiniz… Ne mi içeyim, gazoz, buz gibi bir gazoz… Yok mu? Hay Allah!… Bu sıcakta gazoz bulunmaz ki zaten! Öyleyse bir kahve, sade olsun. Yorgunluk kahvesi olsun!»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

11.08.2019 03:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:01

  Suzan Genç

  kaçak fatmaa :D
 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:57

  BUĞRA ÖZ

  fazla ilgi ve sıcaktan bunalan esli yıldızımız:D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 14:42

  MEMDUH HAYAT

  paşa gibi fatma girik su hareketlere bak ya :D