Menü

Fatma Karanfil’in Hikayesi

1952 yılının şubat ayının ilk günlerinde Eskişehir’de bir genç kız doğdu. O yıl, 1945 yılında «Hürriyet Apartmanı» adlı filimle sinemaya giren Gülistan Güzey, şöhretinin zirvesindeydi. Sonra yıllar yılları takip etti ve geldik 1968’e… Doğduğu zaman sinemada yedi yıllık bir mazisi olan «yıldız» la, Eskişehirli kız aynı filimde birleştiler. Işın asıl enteresan tarafı neydi biliyor musunuz? Zaman zaman sinemadan kopan 23 yıllık sinema oyuncusu Gülistan Güzey ilk defa renkli bir filimde oynuyor. O şöhretken henüz doğmamış olan «1968 SES Sinema Artisti Yarışması» üçüncüsü, altı aylık sinema oyuncusu Fatma Karanfil, ikinci renkli filmini çeviriyordu.

Fatma Karanfil'in Hikayesiİlk filminde Kartal Tibet ve Hülya Koçyiğit’le oynayan Fatma Karanfil, ikinci filminde yine Hülya Koçyiğit ve İzzet Günay’la oynuyor. Sette iş terbiyesi, daima gülen sempatik çehresiyle herkesin sevgisini kazanan Fatma Karanfil için kimle konuştuysak hep onu metheden cümleler işittik. Fatma Karanfil ilk filimlerinin renkli oluşuna çok seviniyor ve, «İlk filmimle bu filim arasında bende bazı değişiklikler oldu,» diyor. «Filim setlerirm havasına artık iyiden iyiye alıştım; kamera beni iik günlerdeki gibi korkutmuyor.»

Henüz 16 yaşında olan Fatma Karanfil, çok mütevazı bir genç kız. SES’in yarışmasında üçüncü oluşunu, ikinci filmini bitirmeden üçüncüsü için mukavele yapışını, birbiri peşi sıra gelen yeni filim tekliflerini hep «şans» a bağlıyor. Bize kalırsa Fatma Karanfil henüz çok genç olduğu için durumuna doğru teşhis koyamıyor ve meziyetlerinin yarattığı durumu «şans» olarak niteliyor. Bizim gittiğimiz gün Fatma tam istenen saatte hazır olmuştu. Sadece fuzuli beklemeler, hiç gereksiz gecikmeler dolayısıyle yerli filim setlerinde çıkan olayları bilenler, bir artistin «dakik» fiğinin onun için ne büyük avantaj olduğunu çok iyi bilirler. Kaldı ki Fatma sadece dakik değil, aynı zamanda güleryüzlü, sempatik, yardımsever, her dakika yeni bir şeyler öğrenmek için çırpınan iyi niyetli bir genç yıldız. Bugünlerde özel bir okulda tiyatro dersi almaya başlayacak. Kendi kenefine çalışmalar yapıyor, mesleğinde ilerlemek için gayret sarfediyor. Üstelik bugün Türk sinemasında janrının tek ismi. Yeşllçam’da çocukluktan henüz genç kızlığa geçmiş bir rol için akla gelen ilk İsim oluyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-40-sayisi)

01.09.2015 10:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:38

    Cansu Kaya

    kimmiş bu fatma karanfil diye şimdiki haline baktım evet tanıyormusum :D