Menü

Faye Dunaway’in Aşkı

Fane Dunaway'in AşkıOrta boylu, buruşuk pantolonlu, bıyıklı esmer adam bir köşeye çekilmiş esneyip duruyordu. Biraz sonra koltuğuna iyice gömülüp uyuklamaya başladı. Cengiz Han’vari çenesinin iki kenarından aşağı sarkan bıyıkları ince dudaklarını iyice örtmüştü. Saçları karmakarışıktı. Kim bilir belki de bir haftadan beri tarak yüzü görmemişti. Uyanık olduğu zaman sert, lanet bir erkeğe benziyordu. Ama işin aslına bakarsanız, dünyanın en nazik, en müşfik, en utangaç erkeklerinden biriydi. Ve bütün bu özellikleri şahsında toplayınca jerry Schatzberg sinema dünyasının yeni yıldızlarının en parlağı olan Faye Dunaway’in kalbini kazanmıştı. «Bonny And Clyde» filminin başarılı yıldızı, peşinde koşan bir sürü yakışıklı bekarı bir kalemde atlamış, gönlünü Jerry’sine kaptırmıştı.

Jerry onun her şeyiydi, o da Jerry’ nin… Cortina’da kaldığı bu otel odasında özel berberine saçlarını taratırken hep Jerry’yi düşünüyordu. Jerry de koltuğunda şekerleme yaparken şüphesiz Faye Dunaway’i…

Vittorio de Sica ve Marcello Mastroianni ile «A Place For Lovers» (Aşıklar Yuvası) isimli bir filim çevirmek için Cortina’ya giden yıldızın, yeni sevgilisi hakkında bilgi edinebilmek için ben de onların peşinden Cortina’ya gelmiş, sevgilileri kaldıkları otelde oulmuştum. Faye Dunaway’in gönlünü Jerry Schatzberg’e kaptırdığı bir yıldan fazla bir süreden beri kulaktan kulağa fısıldanmaktaydı.

Faye Dunavray, «Bonnie and Clyde» filminin galalarına Jerry Schatzberg ile gidince bu fısıltılar dedikodu şeklini almıştı.

Fane Dunaway'in AşkıEsmer, Cengiz Han bıyıklı delikanlı ile sarı saçlı, yeşil gözlü İsveçli genç kız, tam bir tezat meydana getiriyordu. Faye sevgilisi hakkında söylenenleri gülümseyerek dinliyor, fakat onun hakkında herhangi bir açıklamada bulunmamaya bilhassa dikkat ediyordu. Hazır Faye saçlarını taratmakla meşgulken ben de uyuklamakta olan Jerry’i sorguya çekeyim dedim ve söze beylik, «Siz kimsiniz?» sorusuyla girdim.

– «Ben mi kimim?» diye cevap verdi. «Bu, çok garip. Neyse, babam New York’ta kürkçülük yapıyor. Uç yaşındayken Avusturya’dan Amerika’ya gelmiş. Annem Lilian Rus. Çok küçükken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etmiş.»

Jerry Schatzberg yirmi altı yaşında fotoğrafçılığa başlamış. Bir ara baba mesleğini de denemeye kalkmış, ama kürkçülük onu pek etkilemediği için babasının mesleğinde kalmamış. Bu arada karşısına bir genç kız çıkmış. Evlenmiş onunla. İki de oğlu olmuş. Sonra ayrılmışlar. Bu arada de Jerry Vogue ve McCalI’s dergilerinde foto muhabiri olarak çalışmaya başlamış. Kısa zamanda da Amerika’nın en ünlü fotoğrafçıları arasına girmiş.

Jerry Schatzberg’in çektiği Catherine Deneuve’ün resimleri pek beğenilince onu Faye Dunaway’in resimlerini çekmesi için Florida’ya göndermişler. Ve burada ünlü fotoğrafçıyla modeli tam bir hafta boyunca çalışmışlar. Sonra Jerry makinelerini toplayıp New York’a dönmüş ve Faye Dunaway ile Terry tam bir yıl birbirlerini hiç görmemişler.

– «Bir yıl mı?» diye hayretle sordum.

Fane Dunaway'in Aşkı– «Evet, aradan bir yıl geçtikten sonra Faye’den bir mektup aldım. Çektiğim fotoğrafların filimlerini istiyordu. Ayrıca boş vaktim varsa yeniden resimlerini çekip çekemeyeceğimi soruyordu. Birkaç gün sonra buluştuk, karşılıklı oturup yemek yedik, sohbet ettik. Uzun bir ayrılıktan sonra yeniden buluşan kırk yıllık iki dosttan hiç farkımız yoktu. Faye’in işlerinin çokluğu yüzünden fotoğrafları çekme işini daha sonraki bir tarihe bırakmıştık. Fakat onu bir türlü unutamıyordum. Filim çalışmaları yüzünden şehir şehir dolaşıyordu. Nihayet haftalar sonra fotoğraflarını çekmek imkanını buldum. Ona aşık olmuştum. Fakat hislerimi açıklamaktan da çekiniyordum. Fakat Faye’in de bana karşı ilgisiz kalmadığını fark edince her şeyi göze alıp, ‘ben galiba sana aşığım,’ dedim. Faye de beni sevdiğini söyleyince mesele kalmadı. Onu gerçekten çok seviyorum. Faye, eşi bulunmaz bir kadındır. Güzelliğine ve dürüstlüğüne hayranım. Bana çok büyük faydası dokundu. Mesleğimde şöhrete ulaşmamı da ona borçluyum dersem yalan söylememiş olurum. Faye bana inanıyor, ben de ona güveniyorum. Görüyorsunuz ya aramızda sağlam bağlar var. Birbirimize yardım ediyoruz.»

Jerry Schatzberg, Faye ile sevişmeye başladıktan sonra fotoğrafçılığı bırakmış, güzel sevgilisinin menejerliğini yapıyor, fakat onun filimlerinin fotoğraflarını da başkalarına çektirmiyor. Kısacası, Avusturyalı kürkçünün oğlu ünlü fotoğrafçı kendini sevdiği kadına adamış, ondan başka bir şey düşünmüyor, ondan başka hiç kimseyle ilgilenmiyor.

Jerry’ye, «Evlenmeyi düşünüyor musunuz?» diye sorunca hemen cevap verdi:

– «Tabii tabii. İkimiz de çocukları çok seviyoruz. Bir sürü çocuğumuzun olmasını istiyoruz. Belki Faye o zaman mesleğini de bırakır. Ben çocuklarımın hepsinin kız olmasını ve annelerine benzemelerini istiyorum.»

Faye saçlarını taramış, yanımıza gelmişti. Ona Jerry ile nasıl tanıştıklarını sordum, biraz önce naklettiğim hikayeyi tekrarladı. Hollyood’un çeşitli şöhretleriyle seviştiğine dair yayılan dedikoduları yalanlarken de Jerry’nin koluna başını yaslamayı ihmal etmedi. Bu haliyle, «Ben hayatımın erkeğini buldum, sadece ve sadece ona güveniyorum ve inanıyorum,» demek istiyor.

Hollywood’un tabancalı, esrarengiz kızı Faye Dunavray’in özel hayatındaki esrar perdesi de böylece kalkmış oluyor…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

16.12.2019 23:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 17:40

  ŞENER BOSTANLI

  vay be kadın gerçekten aşıkmış :D eskiden cidden güzeldi tabi
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:14

  NUR HAYAT YÜZEN

  şaşırtmış herkesi :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 18:27

  HALİT KUMRU

  topu ters köşeye atmış :D