Menü

Fenerbahçe Tarihinin En İyi Golleri

Milyonlarca insan hayatını Fenerbahçe sevdasına göre şekillendirirken, sarıdan şehirler kurup lacivert okyanuslara sahip olması da bir bakıma bu maçlardan geçiyor. Her şey bitti diye düşündüğümüz, hafiften karamsarlığa girdiğimiz anlarda bile Fenerbahçe’mizin 105 yıllık tarihi boyunca hiçbir zaman yılmayan futbolcuları sahneye çıkıyor ve o unutulmayacak maçların altına imzalarını atıyor.Hangimiz unutabilir ki;

Hasan Vezir’in belki de futbol kariyerinin en önemli maçını oynadığı gün olan 3 Mayıs 1989’daki 4-3’lük Galatasaray maçı, ikinci 45 Dakikada Rıdvan Dilmen’den aldığı 3 pası golle sonuçlandırıp 4-3’lük mucizenin baş aktörü oluyordu.

Ligin bitimine 3 hafta kala ve 2 puan önde lider durumda olan Trabzonspor’un 5 Mayıs 1996 Tarihi’nde şampiyonluğu Fenerbahçe’mize kaptıracak 2-1’lik mağlubiyeti almasını. Fenerbahçe’miz, belki de birçok otoriteye göre “kaçtı” denilen şampiyonluğu Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman’ın golleriyle yakalıyor ve Trabzonspor’u büyük bir başarının eşiğinden döndürüyordu.Soğuk bir sonbahar gecesi Old Trafford’u dolduran 53 bin 297 biletli seyirci, Manchester United’dan gol ve futbol şov bekliyorlardı. Ama bilmiyorlardı ki; tam 40 yıldır ve 56 maçtır Manchester United’ın o sahada Avrupa Kupası maçı kaybetmeme rekorunu 57. maça çıkaramayacak olmalarını. Elvir Boliç, belki de futbol kariyerinin en unutulmaz anını yaşıyordu. Biraz öne çıkan Schmeichel’i görür görmez topa vuruyordu, filelere giden top belki de bir galibiyetten öte anlamı vardı. Fenerbahçemiz Avrupa’nın devrilmeyen tek kalesini deviren takım olarak tarihe geçiyordu.

“Kadıköy’den çıkış yok!..” diye hep birlikte bağırırız.İşte bu tezahüratın bir kez daha anlam bulduğu bir maç. Gaziantepspor ilk yarıyı 3-0 önde kapatıyor, ikinci yarıda oyuna giren Rapaiç attığı iki golle adeta takımını sırtlıyordu. O maçın iz bırakan yanı ise, o büyük taraftarımızda ikinci yarı başlamak üzereyken Fenerbahçe’mize şunları haykırıyordu seyircimiz: “Bizler inandık, siz de inanın!..”

işte daha sayamayacağımız bu sayfamızda yer veremeyeceğimiz kadar fazla birçok büyük maç yaşadık, en iyi gollerin, en unutulmaz anların gerçekleştiği maçlar… Bu goller Türkiye’nin gündemini oluşturdu, aylarca konuşuldu, yıllarca anlatıldı… Anlatılmaya da devam edecek…

15.02.2021 02:37

Kategoriler:   Spor

Yorumlar